استفاده از شیشه لمینت در ساختمان

شیشه لمینت در ساختمان

شیشه لمینت در واقع یک شیشه چند لایه و ایمن است که برای استحکام بیشتر، بین لایه های آن ماده ای (مانند PVB) قرار داشته می شود تا در صورت وارد شدن ضربه به شیشه ، لایه های شیشه بصورت بهم پیوسته نگهداشته شوند. سوراخ کردن یا شکستن شیشه های لمینت کار دشواریست و همین امر موجب شده تا این شیشه ها از نظر ایمنی سطح بالایی داشته باشند. علاوه بر این، شیشه لمینت مزایای بسیاری از حفظ ایمنی و امنیت گرفته تا مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش و همچنین کاهش نویز را ارائه می دهد.
در ادامه این مطلب با مزایا و کاربردهای شیشه لمینت و همچنین استانداردهای امنیتی که باید برای تشخیص شیشه لمینت به آنها توجه کنید، آشنا می شوید.

انواع شیشه برای پنجره و درب های ساختمان

چرا شیشه لمینت شده ایمن و مطمئن است ؟

از نظر امنیتی، شیشه ای که سوراخ کردن آن دشوار است می تواند از مکانی که در آن تعبیه شده است، در مقابل ورود اجباری محافظت کند. از نظر ایمنی نیز باید گفت شیشه ای که به راحتی شکسته نشود و پس از شکسته شدن نیز به تکه های زیادی تبدیل نشود، یک شیشه ایمن است. این شیشه ها پس از شکسته شدن در کنار هم باقی می مانند. در واقع مواد تعبیه شده بین لایه های شیشه موجب می شود تا خرده های شیشه پخش نشده و به اطراف نریزند.

شیشه لمینت شده چیست؟

شیشه لمینت (Laminated Glass) شامل دو لایه شیشه با یک لایه میانی است که با حرارت دادن به یکدیگر ذوب می شوند. لایه های مختلف لایه نامیده می شوند و لایه میانی می تواند از انواع مواد پلاستیکی یا رزینی باشد. ارزان ترین و محبوب ترین لایه مورد استفاده برای شیشه های لمینت خانگی پلی وینیل بوتیرال (PVB) است. اتیلن وینیل استات (EVA) یا پلی اورتان ترموپلاستیک (TPU) نیز می توانند بعنوان لایه میانی استفاده شوند.
شیشه-لمینت-چیست

شیشه-لمینت-چیست

ویژگی منحصر به فرد شیشه لمینت این است که در صورت شکستن، شیشه خرد نمی شود بلکه به لایه PVB میانی، می چسبد و در جای خود باقی می ماند. همین قابلیت موجب شده تا در مکان هایی گه خرد شده شیشه بسیار خطرناک است، از این شیشه استفاده کنند. بعنوان مثال شیشه جلو اتومبیل و کابین هواپیما، تا در صورت شکستن شیشه جلو با سرعت، شیشه به صورت و چشم ها پاشیده نشود. همچنین در نورگیرها یا سقف های شیشه ای از این نوع شیشه استقاده می شود تا شیشه ها پس از شکسته شدن پایین نریزند.

مزایای شیشه لمینت :

– مقاومت بالا : 
مقاوم بودن در برابر نفوذ و خرد نشدن در هنگام شکستن، مزیت اصلی این شیشه ها محصوب می شود. اگر شیشه لمینت شکسته شود، سوراخ کردن و ورود به آن دشوار است زیرا لایه PVB به عنوان یک مانع عمل می کند.
– امنیت بالا : 
این نوع شیشه می تواند ضربات مکرر آجر یا چکش را تحمل کند. این مقاومت باعث جلوگیری یا کاهش سرعت ورود می شود و به جلوگیری از سرقت یا خرابکاری کمک می کند.
مزیت اصلی شیشه لمینت امنیت اضافی است که برای پنجره ایجاد می کند.
– محافظت در برابر اشعه فرا بنفش:
لایه میانی PVB انتقال اشعه ماوراء بنفش را کاهش می دهد. این ویژگی باعث می شود تا از آسیب به اثاثیه و مبلمان، به ویژه در پنجره های رو به جنوب جلوگیری کند.
– کاهش سر و صدا :
شیشه لمینت می تواند به کاهش نویز کمک کند زیرا لایه میانی امواج صوتی را هنگام عبور از شیشه مختل می کند. این شیشه میتواند عبور صدا را تا ۴۰ دسی بل کاهش دهد.

کاربرد شیشه لمینت :

– ساخت شیشه های ضد گلوله (مقاوم در برابر سوراخ شدن)
– ساخت شیشه های مقاوم در برابر شکسته شدن برای ورود اجباری به ساختمان
– ساخت شیشه های مقاوم در برابر انفجار
– ساخت شیشه اتومبیل برای جلوگیری از خرد و پرت شدن خرده های شیشه به داخل هنگام رانندگی و کابین هواپیما
– بالکن شیشه ای، پله ها و نرده های شیشه ای، برای ایمنی و استحکام
– کف های شیشه ای، برای ایمنی (ممکن است سقف های شیشه ای که روی آن ها اتاقی دیگر قرار دارد، آکواریوم های بزرگ شیشه ای یا استخرهای شیشه ای که کف آن ها نیز شیشه ای است را دیده باشید)
– شیشه جلویی مغازه، برای امنیت در برابر سرقت از ویترین
– آکواریوم و محوطه حیوانات، برای ایمنی حیوانات و همچنین جلوگیری از فرار
– ویترین جواهرات، برای امنیت در برابر سرقت
– پنجره های مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش برای محافظت از مبلمان
– درهای ورودی ساختمان، برای امنیت و ایمنی

شیشه لمینت برای بالکن

شیشه لمینت چگونه ساخته می شود؟

برای ساخت یک ورق شیشه‌ لمینت، از ترکیب دو یا چند لایه‌ شیشه ای و یک یا چند لایه‌های میانی استفاده می کنند. لایه ها یا لایه ها در یک محیط کنترل شده با هم مونتاژ می شوند و بااستفاده از فناوری های استخراج خلاء، هوای بین لایه ها را حذف می کند. سپس ورق بدست آمده تحت عملیات حرارتی قرار می گرفته و فشرده می شود و در انتها قبل از بازرسی نهایی در اتوکلا(autoclave ) قرار می گیرد.
برای پنجره‌های خانگی، شیشه‌های چند لایه معمولاً شامل دو لایه شیشه آنیل شده و یک لایه PVB برای لایه‌های میانی می‌شوند. بطور معمول یک لایه شیشه ۲٫۵ میلی متری، یک لایه میانی ۰٫۳۸ میلی متری و مجددا یک لایه شیشه آنیل شده ۲٫۵ میلی متری در کنار یکدیگر قرار می گیرند تا یک شیشه چندلایه ای لمینت شده ۵٫۳۸ میلیمتری را تشکیل دهند.
برای مصارف غیر خانگی، شیشه را می توان از چند لایه با انواع مختلف مواد میان لایه در ضخامت های مختلف ساخت. به عنوان مثال، کابین هواپیما دارای پنج لایه است که با هم ذوب شده اند و لایه میانی آن ۲٫۶ میلی متر ضخامت دارد در مقایسه با ۰٫۳۸ یک پنجره استاندارد داخلی. شیشه ضد گلوله دارای یک لایه پلی اورتان ترموپلاستیک (TPU) به ضخامت ۱٫۲۵ میلی متر است.
همانطور که گفته شد انواع شیشه لمینت با کاربردهای مختلف وجود دارند که هرکدام به روش های مختلفی ساخته می شوند. تفاوت آن ها در موارد زیر است:
– شیشه استفاده شده برای لایه های شیشه ای (آنیل استاندارد، یا سخت شده)
– ضخامت و تعداد لایه های بکار رفته
– متریالی که بین لایه ها قرار میگیرد (مانند PVB، EVA، TPU و …)
– استفاده از پوشش های ویژه دیگر
ساخت شیشه لمینت

شیشه لمینت (Laminated Glass) یا سخت شده (Toughened Glass) کدام محکم تر است؟

هرچند در اغلب موارد شیشه های لمینت و شیشه های سخت شده اشتباه گرفته می شوند ولی باید گفت آن ها دو محصول متفاوت هستند که هریک خواص و کاربرد منحصر به فرد خود را دارند.
شیشه های سخت شده تقریبا ۴/۵ برابر محکم تر از شیشه های آنیل شده استاندارد هستند که تحت عملیات حرارتی قرار می گیرند. برای مقایسه میزان استحکام شیشه لمینت در برابر شیشه سخت شده ، آزمایش های متفاوتی انجام می شود. در آزمایش مقاومت بر اساس نقطه شکست، شیشه سخت شده قوی تر است. اما این شیشه به محض شکستن، به قطعات ریزی تبدیل می شود. اما هنگامی که شیشه لمینت می شکند، شیشه ها روی لایه PVB خود در کنار هم قرار گرفته و در جای خود باقی می ماند. به دلیل وجود PVB، سوراخ کردن شیشه های چند لایه بسیار دشوار است.
در واقع هنگام تصمیم گیری بین این شیشه ها، باید کاربرد و مسئله ایمنی را در نظر بگیرید.
شیشه های لمینت گران تر از شیشه های سخت شده هستند، اما خواص و کاربردهای بیشتری دارند. برای ایمنی و امنیت بیشتر، می توان شیشه های لمینت را با لایه های شیشه ای مقاوم ساخت.

بیشتر بخوانید : شیشه کم آهن چیست ؟

مشاوره و قیمت ساعت ۸ الی ۱۸