شیشه کم آهن چیست ؟

شیشه کم آهن ( low-iron ) نوعی شیشه است که حاوی اکسید آهن کمتری است. در واقع این شیشه ها به طور ویژه ای تولید می شوند تا نسبت به شیشه استاندارد “شفاف” حاوی اکسید آهن کمتری باشند. وجود اکسید آهن در شیشه باعث ایجاد رنگ سبز ملایمی می شود که همیشه قابل توجه نیست اما در شیشه های ضخیم تر (مثلا ۱۵ میلیمیتری) این رنگ سبز مشهود خواهد شد.

شیشه های کم آهن به دلیل کاهش ناخالصی ها شفافیتی دارند که شیشه های معمولی نمی توانند به آن دست پیدا کنند. به همین دلیل، شیشه‌های کم‌آهن به‌ویژه برای ساختمان‌هایی که با معماری خاصی طراحی شده‌اند، محبوب هستند تا نمای واضح و ظاهری خنثی ارائه دهند که به‌طور یکپارچه با محیط موجود ترکیب می‌شود.
شفافیت شیشه کم آهن باعث عبور حداکثری نور شده و در نتیجه منجر به افزایش بهره وری از نور و انرژی خورشیدی می شود. به همین دلیل است که شیشه های کم آهن به طور گسترده در پنل های خورشیدی استفاده می شود.

انواع شیشه برای پنجره و درب های ساختمان وجود دارند که هریک متناسب با ویژگی هایشان، کاربر های خاصی نیز دارند. در ادامه این مطلب به سوالات رایج شما در مورد شیشه های کم آهن پاسخ داده ایم.

چرا در شیشه آهن است ؟

هنگامی که شیشه تولید می شود، مواد و ناخالصی های مختلفی در ماده اولیه آن وجود دارد. (هرچند گاهی نیز برای ساخت نوع خاصی از شیشه موادی را به آن اضافه می کنند.)
حضور طبیعی اکسید آهن در شیشه از عناصری مانند ماسه یا از ظرفی که شیشه در آن ذوب شده است، ناشی می شود.

شیشه کم آهن چگونه ساخته می شود؟

در طول تولید شیشه فلوت معمولی، ناخالصی‌های ذاتی در مواد اولیه مانند سیلیس وجود دارد و می‌تواند از ظرفی که شیشه در آن ذوب شده است آلوده شود.
شیشه low-iron از مواد خام باکیفیت تری ساخته می شود که حاوی ناخالصی های بسیار اندک هستند. از طرفی فرآیند ذوب دقیق تر و به شدت کنترل می شود تا از ثابت ماندن خواص محصول اطمینان حاصل شود.
نتیجه این کار، داشتن شیشه ای با ناخالصی‌های ذاتی کمتر و میزان اکسید آهن کاهش یافته است که ظاهری شفاف‌تر و خنثی‌تر به آن می‌دهد.

شیشه کم آهن در اتاق نشیمن

مزایای شیشه کم آهن چیست؟

– شفافیت کامل و بهینه در شیشه ای بدون رنگ

شیشه استاندارد دارای رنگ سبز ملایم است که در شیشه های ضخیم تر ملموس تر است. اما همانطور ک هقبلا توضیح دادیم، در شیشه های کم آهن، میزان آهن کاهش یافته و رنگ شیشه ای خالص و روشن را خواهیم داشت.

– عبور نور بدون فیلتر

از آنجایی که شیشه کم آهن شفافیت بیشتری دارد، اجازه عبور نور بدون فیلتر را می دهد. این ویژگی در اکثر موارد همان چیزی است که معماران می خواهند. مخصوصا برای دیوارهای شیشه ای بزرگ ضخیم تر.

نور طبیعی فیلتر نشده اجازه می دهد تا دکور و اشیاء در نور مطلوب دیده شوند و در مواردی که باید رنگ های اشیا یا محیط بدون هیچ نویزی در آن سوی شیشه دیده شوند، این نوع شیشه بهترین است.
به دلیل شفافیت کامل، شیشه کم آهن برای ساخت ویترین هایی که باید در آن ها اقلام با رنگ واقی شان از داخل شیشه دیده می شوند مانند موزه ها و جواهرات، بهترین انتخاب است.

شیشه کم آهن در ساخت باکس شیشه ای

– افزایش بهر وری انرژی خورشیدی (انتقال حرارت خورشیدی)

شفافیت این شیشه ها باعث می شود تا حداکثر میزان نور خورشید از شیشه ها عبور کند! بنابراین می توان از انرژی خورشید برای گرما و روشنایی بیشترین بهره را برد.

به همین دلیل از شیشه کم آهن در پنل های خورشیدی استفاده می شود. اما باید این نکته را نیز خاطرنشان کرد که شیشه کم آهن گرما را به طور موثر حفظ نمی کند. اما راه حل چیست ؟

همانطور که می دانید، افزایش تعداد شیشه های پنجره می تواند میزان انتقال انرژی خورشیدی را کاهش دهد. به عنوان مثال، شیشه سه جداره به دلیل کاهش انتقال انرژی خورشیدی، G-value کمتری نسبت به شیشه دوجداره دارد. بنابراین برای بهینه سازی بهره وری انرژی، ترکیبی از شیشه کم آهن و شیشه کم تابش (Low-e) را استفاده می کنند تا در حالیکه حداکثر میزان نور به داخل اتاق منتقل می شود، گرما نیز به اتاق بازتاب داشته باشد.

می توان از شیشه Low-e همراه با شیشه کم آهن در ساخت شیشه ترمال بریک دوجداره و سه جداره استفاده کرد.

بیشتر بخوانید : همه چیز درباره شیشه دو جداره

– تطبیق پذیری بالا با طراحی ها و معماری های مختلف

شیشه کم آهن را می توان در طیف وسیعی از کاربردها از جمله شیشه های ساختاری، شیشه های تزئینی و شیشه های معماری استفاده کرد. همچنین می‌توان کارایی و قابلیت های آن را با ترکیبش با بافت‌ها و پوشش‌های مختلف تکمیل کرد. همن امر باعث شده تا طراحان و معماران از آن بعنوان یک عنصر منعطف در طراحی یاد کنند

چگونه بفهمیم که شیشه کم آهن است؟

شیشه کم آهن رنگ بسیار خالصی و شفافی دارد.
رنگ شیشه شفاف معمولی کمی سبز است، به خصوص در پانل شیشه ای ضخیم (با ضخامت ۱۵ میلی متر یا ۱۹ میلی متر)، رنگ سبز واضح تر است. در واقع این به دلیل وجود آهن در مواد سازنده شیشه است.

آیا شیشه کم آهن محکم تر است؟

باید گفت شیشه کم آهن و شیشه شفاف دارای استحکام یکسانی هستند. هرچند از مواد مختلفی ساخته شده باشند.
هرچند هر دو نوع شیشه را می توان با استفاده از روش های ساخت مختلف، بسیار مجکم تر کرد تا به راحتی در برابر ضربه های سنگین و غیر قابل تحمل مقاومت کنند. بعنوان مثال از طریق فرآیند تمپر، ورق های شیشه ای تا ۵ برابر قوی تر می شوند.

آیا شیشه کم آهن در برابر اشعه ماوراء بنفش UV مقاوم است؟

بر خلاف شیشه معمولی، شیشه low-iron، مقدار کمی از اشعه UV-B را منتقل می کند.
برای درک بهتر می توان گفت در حالی که شما نمی توانید از طریق شیشه معمولی برنزه شوید، اما ماندن در آنسوی شیشه ای با درصد خیلی پایین از آهن می تواند کمی شما را برنزه کند.

چرا شیشه کم آهن گران است؟

این نوع شیشه حداکثر روشنایی و شفافیت را با عبور نور مرئی بالاتر نسبت به شیشه شفاف سنتی ارائه می دهد. از این رو، می توان حدس زد که این یک محصول درجه یک است و بالطبع قیمت آن بالاتر است.

بیشتر بخوانید :

نرده شیشه ای با شیشه کم آهن

شیشه کم آهن در کجا استفاده می شود؟

این نوع شیشه به دلیل شفافیت بالایی که دارد در مکان هایی استفاده می شود که کیفیت نمایش باید در آن جا بالا باشد. از جمله :

  • آکواریوم ها
  • ویترین موزه ها
  • ویترین جواهرات
  • پنجره های مغازهه
  • نورگیر
  • پارتیشن های داخلی و دیوارهای شیشه ای
  • بالکن و نرده
  • مبلمان (صفحه میز)
  • قفسه بندی ویترین و کابینت

آیا به شیشه کم آهن نیاز دارم؟

قبل از تصمیم گیری، دو فاکتور وجود دارد که باید در نظر بگیرید تا مطمئن شوید که این شیشه برای شما انتخاب مناسبی است یا خیر:

۱- هزینه : شیشه کم آهن به دلیل فرآیند تولید ویژه ای که دارد تا محتوای اکسید آهن آن کاهش یابد، معمولاً گرانتر از شیشه شفاف استاندارد است.
باید در نظر بگیرید که آیا مزایای استفاده از این نوع شیشه هزینه اضافی آن را برای شما توجیه می کند یا خیر.

۲- عملکرد : در حالی که شیشه کم آهن به دلیل شفافیت بالایش شناخته شده است، ممکن است است از لحاظ عایق بودن و بهره وری انرژی در میزان انتقال گرما، نسبت به سایر شیشه ها انتخاب مناسبی نباشد! بنابراین شما باید نیازها و انتظارات خود از شیشه نصب شده در مکان موردنظرتان را به دقت بررسی کنید. سپس به این سوال پاسخ دهید که آیا این نوع شیشه بهترین انتخاب برای برآورده کردن این الزامات است یا خیر.

بنابراین در بسیاری از موارد از شیشه های کم آهن د ترکیب با سایر انواع شیشه استفاده می کنند تا در کنار برآورده شدن انتظاراتشان، در بهره وری از انرژی نیز با ضرر چندانی مواجه نشوند.

مشاوره و قیمت ساعت ۸ الی ۱۸