مقایسه شیشه دو جداره و سه جداره

تفاوت شیشه دوجداره و سه جداره چیست؟

همانطور که از اسمشان پیداست، شیشه دوجداره شیشه ای آب بندی شده است که دارای دو جداره شیشه می باشد و شیشه سه جداره دارای سه جداره شیشه است!
حتما نباید شیشه های استفاده شده در هر واحد، یکسان باشند بلکه با توجه به نیازتان (ماند کاهش انتقال نویز یا حرارت یا افزایش امنیت)، می توانید از انواع مختلف شیشه برای هرجداره استفاده کنید تا پنجره هایی برای نیازهای مختلف داشته باشید.
در ادامه این مطلب متوجه می شوید تفاوت بین پنجره های دو جداره و سه جداره چیست و کدام گزینه برای خانه شما بهتر است.

قبل از اینکه درمورد نوع شیشه برای پنجره ها/ درب ساختمان خود تصمیم بگیرد، بهتر است برای خودتان مشخص کنید که این شیشه ها قرار است چه نیازی برآورده کنند. بعنوان مثال :
  • برای حفظ گرما  بهتر است از یک شیشه low-E استفاده کنید.
  • اگر هدف شما کاهش نویز است، یک شیشه لمینت شده ۶٫۸ میلی متری برای پنجره هایتان مناسب است.
  • اگر می خواهید حریم خصوصی تان بیشتر حفظ شود، یک شیشه مات برایتان مناسب است.
  • برای افزایش میزان امنیت نیز یک شیشه لمینت شده ۶٫۴ میلی متری می تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

بیشتر بخوانید : انواع شیشه برای پنجره و درب های ساختمان

شیشه سه جداره

شیشه سه جداره

 

تفاوت و شباهت های ساخت شیشه های دو جداره و سه جداره :

در ساخت شیشه های دو جداره ، معمولا از دو لایه شیشه ای که هریک ضخامت ۴ میلیمتری دارند و یک اسپایسر استفاده می شود. بین شیشه ها گاز گاز آرگون یا کریپتون تزریق می شود. شیشه های سه جداره دارای دو لایه شیشه ای ۴ میلیمتری و یک لایه شیشه ۶ میلیمتری هستند که بین آن ها اسپایسر قرار می گیرد و در نهایت یک واحد شیشه ای به عمق ۲۴ میلیمتر خواهیم داشت.
شایان ذکر است که فرآیند ساخت هر دو نوع شیشه تقریبا یکی است. هرچه در فرآیند ساخت از دستگاه ها و پروسه های اتوماتیک استفاده شود، آب بندی شیشه نهایی بهتر انجام شده و عایق قوی تری خواهیم داشت.

تفاوت عملکرد شیشه های دو جداره و سه جداره :

اگرچه شیشه‌های دوجداره و سه جداره می‌توانند از انواع مشابه شیشه استفاده کنند و شباهت‌های زیادی با هم دارند. اما تفاوت‌های اصلی آن ها در عملکرد و کارایی آن هاست. در زمینه های زیر می توان کارایی شیشه های دو جداره و سه جداره را مقایسه کرد:
– حفظ حرارت

شیشه دوجداره با داشتن یک شکاف هوا کار می کند که انتقال حرارتی هوای سرد و گرم را کاهش می دهد. طبیعتا وجود یک شیشه اضافی در شیشه های سه جداره باعث ایجاد شکاف هوای دیگری برای افزایش راندمان اتلاف حرارت یا بهره وری از انرژی خورشیدی می شود.

درب و پنجره سه جداره

– کاهش سر و صدا
بطور کلی در مورد کاهش سروصدا می توان گفت شیشه های سه جداره عملکرد صوتی بهتری را ارائه می دهند.
باید گفت اگرچه شیشه سه جداره استاندارد در مقایسه با شیشه معمولی تک جداره می تواند میزان انتقال صدا را کاهش دهد، اما از طرفی شیشه وسطی در واقع می تواند لرزش صدا را افزایش داده و انتقال صدا را تقویت کند! بنابراین هر شیشه سه جداره ای بهتر از شیشه دو جداره مانع از عبور سروصدا نمی شود!
بسیاری از مردم به اشتباه فکر می کنند که تمام شیشه های سه جداره عایق صداتر از شیشه های دوجداره هستند زیرا سه جداره شیشه وجود دارد. این نادرست است، زیرا برای کاهش انتقال امواج صوتی یک رویکرد ترکیبی از اختلال و کاهش انتقال ضروری است. برخی از  پنجره‌های کاهنده نویز دارای واحد شیشه دوجداره کاهنده سر و صدا هستند که از یک جداره بیرونی ۶ میلی‌متری کم آهن (Low Iron) و شیشه داخلی چند لایه آکوستیک ۶٫۸ میلی‌متری ساخته شده است.
– امنیت
شیشه‌های لمینت دارای یک لایه پلی وینیل بوتیرال (PVB) از پلاستیک نازک بین دو شیشه است. اگر شیشه لمینت بشکند، شیشه به لایه PVB ذوب شده و در جای خود باقی می ماند. به همین دلیل در نورگیرها یا سقف های شیشه ای برای جلوگیری از شکستن شیشه و سقوط آن از بالا استفاده می شود.
افزودن یک لایه شیشه چند لایه به یک واحد  شیشه را برای یک مزاحم سخت‌تر می‌کند، زیرا لایه PVB شکستن آن را سخت‌تر می‌کند.
شیشه سه جداره همچنین دارای یک شیشه اضافی است که شکستن آن را حتی دشوارتر از شیشه دوجداره استاندارد می کند.
– عمق قاب ها
یکی از نکات مهم تفاوت بین شیشه های دوجداره و سه جداره، عمق چارچوب و فریم هایی است که  شیشه ها بر روی آن ها نصب می شوند. عرض استاندارد یونیت دو جداره بین ۸ الی ۱۰ میلیمتر  کمتر از یونیت سه جداره است. این عمق اضافی در واحد سه جداره به این معنی است که شیشه های سه جداره همیشه نمی توانند به راحتی جایگزین شیشه های دو جداره شوند.
مقایسه پنجره سه جداره و دوجداره

آیا شیشه سه جداره بهتر از شیشه دوجداره است؟

ما شیشه سه جداره را برای موارد زیر توصیه می کنیم:
پنجره ها و اتاق های سرد رو به شمال، به دلیل بهره وری انرژی گرمایی
ساختمان هایی که در معرض آب و هوای شدید قرار دارند مانند ساختمان های مناق بادگیر و آن هایی که در نزدیکی ساحل ساخته شده اند.
ساختمان هایی گه در معرض سروصدای زیاد هستند. البته برای کاهش سروصدا می توان از شیشه های کاهش نویز اختصاصی استفاده کرده که هم دو جداره هم سه جداره هستند.
اگر هر دو شیشه از یک ماده و با استاندارد کیفیت یکسان ساخته شده باشند، شیشه سه جداره باید حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد انرژی کارآمدتری داشته باشد. با این حال، متغیرهای زیادی وجود دارد که می تواند مقایسه بین شیشه دوجداره و سه جداره را به خطر بیندازد از جمله:
  • فاصله‌های درست بین شیشه‌ها
  • نوع گاز یا پوشش مورد استفاده به عنوان عایق
  • نوع و کیفیت مواد
  • سطح تولید متناسب با خانه شما
این به این معنی است که ممکن است برخی از شیشه های سه جداره با کیفیت پایین تر نسبت به شیشه های دو جداره با کیفیت خوب از مصرف انرژی کمتری برخوردار باشند.
تفاوت قیمت شیشه دوجداره و سه جداره :
اگر هر دو شیشه از یک ماده و با استاندارد کیفیت یکسان ساخته شده باشند، طبیعتا شیشه سه جداره از شیشه دو جداره گران تر خواهد بود. تقریبا به ازای هر جداره ۶۰ درصد به قیمت شیشه اضافه خواهد شد.

بیشتر بخوانید : شیشه کم آهن چیست ؟

مشاوره و قیمت ساعت ۸ الی ۱۸