انواع شیشه برای پنجره و درب های ساختمان

با رشد چشمگیر فناوری ساخت شیشه در سال های اخیر، انواع شیشه برای پنجره و درب های ساختمان وجود دارند که هریک به شیوه خاص و بمنظور برآورده کردن نیازی ساخته می شوند.
هنگامی که به دنبال نصب درب و پنجره های شیشه ای برای ساختمان خود هستید، علاوه بر اینکه باید درباره جنش چارچوب و پروفیل ، نوع بازشدن و ابعاد درب و پنجره ها تصمیم گیری کنید، بایستی درباره انواع شیشه ای که می توان در ساخت آن ها بکار برد نیز اطلاعات جامعی داشته باشید.

پیش از این در مطلبی درباره ” انتخاب بهترین شیشه برای پنجره ها ” صحبت کردیم در ادامه این مطلب شما را با انواع شیشه برای پنجره و درب های ساختمان آشنا می کنیم.

انواع شیشه برای پنجره و درب های ساختمان

– شیشه کم گسیل یا شیشه Low-E

شیشه Low-e دارای یک پوشش میکروسکوپی بسیار نازک و ظریف است که انتقال حرارت را کاهش می دهد و گرمای داخلی را به داخل اتاق منعکس می کند. و این گونه به بهبود بهره وری انرژی خانه شما کمک می کند.
این پوشش میکروسکوپی که از آن صحبت شد، مگنترون (Magnetron) است که گاهی به عنوان پوشش نرم نیز شناخته می شود.
مگنترون مخلوطی از فلزات و اکسیدهایی است که به سطح شیشه جوش می خورند. البته این روکش آنقدر نازک است که با چشم دیده نمی شود!

می توان از شیشه Low-e همراه با شیشه کم آهن در ساخت شیشه ترمال بریک دوجداره و سه جداره استفاده کرد.

بیشتر بخوانید : راهنمای انتخاب پنجره مناسب

شیشه دوجداره برای پنجره

بیشتر بخوانید : همه چیز درباره شیشه دو جداره

– شیشه کم آهن یا شیشه Low-iron

شیشه کم آهن (Low-iron) شفافیت مشخصی دارد که می تواند نور UV بیشتری را برای افزایش بهره خورشیدی از شیشه عبور دهد.
برای اینکه بهتر متوجه شوید باید گفت در ساخت پنل های خورشیدی از شیشه کم آهن استفاده می کنند تا بتوانند از جذب نور خورشید بیشترین بهره را ببرند.
شیشه معمولی دارای ۴۷۵ ppm محتوای آهن در شیشه است که همین امر باعث رنگ آبی (یا سبز) سبز در برخی از انواع شیشه می شود. شیشه کم آهن تنها دارای ۱۵۰ ppm آهن (حدود ۷۰ درصد کمتر) استکه شیشه را برای چشم شفاف تر می کند.
آکواریوم ها و نمایشگاه های موزه از شیشه های کم آهن برای دید بهتر استفاده می کنند.

– شیشه مشجر Obscure Glass

شیشه مشجر در واقع شیشه ای است که نقش و نگار خاصی بر روی آن ایجاد شده تا در حالی که نور خورشید (یا هر روشنایی) از آن عبور می کند، نتوانید به فضاهای دو سمت آن دید کاملی داشته باشید. از آن جایی که این شیشه ها می توانند کمک کنن تا بدون نصب پرده، حریم خصوصی بیشتری برای یک اتاق ایجاد کنیم، گاهی به آن ها شیشه های حریم خصوصی ( privacy glass ) نیز گفته می شود .
مهمترین کاربردهای شیشه های خصوصی در ایجاد پنل های شیشه ای و نصب آن ها برای پنجره یا درب توالت‌ها، حمام‌ها، شیشه‌های درب ورودی یا اتاق خواب است.

از نظر فنی دو نوع شیشه مشجر وجود دارد :

 – شیشه Acid-etched ( شیشه اسید اچ شده )

در تعریف ساده از شیشه اسید-اچ شده می توان گفت برای ساخت این نوع از شیشه ها پس از تولید شیشه، بر روی قسمت هایی از سطح آن اسید یا ماده سوز آور ریخته می شود تا آن قسمت ها ظاهری مات به خود بگیرند. البته مابقی قسمت ها صورت شفاف باقی می ماند. به این صورت می توان یک الگو که حتی می تواند شامل حکاکی نماد، متن (حروف / اعداد ) در سطح شیشه حک کرد. میزان شفافیت الگو را نیز می توان تعیین کرد.

 – شیشه بافت دار

شیشه های بافت دار دارای طرح یا بافت خاصی هستند که در هنگام ساخت شیشه (در خط تولید) بر روی آن ها اعمال می شود.
هنگامی که یک تکه شیشه مذاب در قالب الگو فشار داده می شود، شیشه با تبعیت از طرح قالب بصورت بافت دار ایحاد می شود. پس از خنک شدن، شیشه دارای الگویی از برجستگی ها و تو رفتگی هایی است که با لمس آن می توان متوجهش شد. بسته به الگوی اعمال شده، میزان دیدی که شیشه می تواند فراهم کند تعیین می شود.

بیشتر بخوانید : اتاق شیشه ای

شیشه مشجر

– شیشه ایمنی Safety Glass

همانطور که از نام آن می توان حدس زد، شیشه ایمنی شیشه ای است که مقاومت بالایی در برابر شکسته شدن دارد و در هنگام که شکستن، بصورت ایمن شکسته می شود تا کمترین خسارت و آسیب را وارد کند. برعکس شیشه های معمولی که به قطعات بزرگ با لبه های تیز شکسته می شوند، به صورت قطعات ریز و کوچک خرد می شود.
از آن ایی که این شیشه ها مقاومت بالایی دارند، روش ساخت آن ها نیز کمی متفاوت است. در پروسه ساخت شیشه ایمنی، آن را تا دمای بیش از ۶۰۰ درجه سانتیگراد گرم می کنند تا سفت شود و سپس به سرعت آن را سرد می کنند. این فرآیند منجر به تغییر الگوی شکستگی شیشه می شود.
شیشه سکوریت (Security glass)، شیشه لمینت و شیشه های ضدگلوله نمونه هایی از شیشه ایمن هستند.

– شیشه لمینت Laminated Glass

شیشه لمینت با چسباندن دو یا چند لایه شیشه در فرآیندی همراه با حرارت و فشار و یک لایه پلی وینیل بوتیرال (PVB) ایجاد می شود. لایه PVB در هنگام شکستن شیشه مانند چسب عمل می کند و به آن اجازه می دهد علیرغم اینکه تکه تکه شده، یکپارچگی خود را حفظ کند. این واقعیت که شیشه های لمینت می توانند شکل خود را در هنگام شکستن حفظ کنند، آن را به گزینه ای ایده آل برای کاربردهایی تبدیل می کند که شیشه باید یک تکه بماند، مانند شیشه جلوی خودرو.
یکی از مزیت های شیشه های چند لایه این است که میتوان آن را برای یک هدف خاص، مانند شیشه های رنگی خودرو یا شیشه های مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش، سفارشی کرد. این فرآیند می تواند با استفاده از پوشش های خاص یا لایه های اضافی درون شیشه و ورق های PVB انجام شود.

بیشتر بخوانید :
انتخاب پنجره مناسب برای حمام و سرویس بهداشتی
انتخاب پنجره برای آشپزخانه
انتخاب پنجره بالکن و تراس

شیشه لمینت برای درب ورودی

– شیشه آکوستیک Acoustic Glass

کاربرد شیشه آکوستیک در کاهش نویز و صدایی است که از طریق شیشه ها منتقل می شوند. این شیشه ها در مکان هایی کاربرد دارد که می خواهند انتقال صدا از طریق پنجره/درب شیشه ای را کاهش دهند.
بطور معمول، این شیشه ها برای مختل کردن انرژی امواج صوتی و کاهش نویزهای صوتی از روش هایی تعبیه مواد یا سطوح اضافی بین شیشه ها و یا استفاده از شیشه در ضخامت های مختلف، استفاده می کنند. تغییر ضخامت شیشه، استفاده از ضخامت نامتقارن شیشه برای مختل کردن امواج صوتی، تزریق گاز آرگون بین شیشه ها،ایجاد عمق شکاف بین شیشه ها، استفاده از لمینت میرایی صدا بین شیشه ها و یا ترکیبی از روش های فوق ، تعدادی از روش های ایجاد شیشه های آکوستیک هستند.
یک پنجره با شیشه لمینت آکوستیک تخصصی می تواند صدا را تا ۴۰ دسی بل کاهش دهد.!

– شیشه کنترل خورشیدی Solar control glass

این شیشه ها به منظور کاهش انتقال گرمای ناشی از تابش خورشید طراحی شده اند. این نوع شیشه دارای یک پوشش متالیک خاص است که بمنظور بازتاب اشعه مادون قرمز و در عین حال عبور دادن نور UV از شیشه، تعبیه شده است. این امر باعث می شود تا در نهایت شیشه ای داشته باشیم که در عین حال که گرمای کمتری از نور خورشید را منتقل می کند، حداکثر مقدار نور را به داخل راه می دهد .
دلیل اصلی استفاده از شیشه های کنترل خورشیدی، جلوگیری از انتقال گرمای بیش از حد ناشی از تابش نور خورشید است. در واقع هدف این است که در روزهای آفتابی و گرم، استفاده از انواع سیستم های خنک کننده فضا را کاهش دهید و این گونه خانه ای کم مصرف تر داشته باشید.
شیشه های کنترل خورشیدی در جایی توصیه می شود که میزان تابش مستقیم و طولانی خورشید می تواند در ماه های تابستان مشکل ساز باشد، به عنوان مثال پنجره هایی که رو به جنوب و جنوب غربی هستند.

جمع بندی:
همانطور که در بالا گفته شد، هریک از انواع شیشه هایی که برای ساخت درب و پنجره های استفاده می شوند، دارای ویژگی های مختص خود هستند. قبل از هرچیزی باید دید شیشه قرار است در چه مکانی و با چه هدفی تصب شود. در این زمینه بهتر است با افراد باتجربه در این زمینه نیز مشورت کرد.
کارشناسان ما در گروه پارس آلومینیوم آماده ارائه مشاوره و خدمات به شما هستند.

مشاوره و قیمت ساعت ۸ الی ۱۸