شیشه کنترل کننده انرژی Low-E چیست ؟

شیشه کنترل کننده انرژی Low-E چیست ؟

شیشه کنترل کننده انرژی (Low-E) در واقع نوعی شیشه کم مصرف است که می تواند به کاهش مصرف انرژی و قبوض کمک کند.
شیشه Low-E در واقع دارای یک پوشش میکروسکوپی ویژه است که می تواند میزان انتقال حرارت را کاهش داده و گرما را در اتاق حفظ کند. بعبارت دیگر در زمستان، گرما را در اتاق حفظ می کند و از بیرون رفتن آن جلوگیری می کند و در تابستان، کمک می کند تا گرمای هوای خارج به ساختمان راه پیدا نکند.
در ادامه این مطلب می توانید در مورد شیشه Low-E و همچنین ویژگی ها و مزایای استفاده از آن در پنجره های ساختمان بیشتر بخوانید.

انواع شیشه برای پنجره و درب های ساختمان

نام اصلی این شیشه ها Low-emissivity یا همان شیشه کم گسیل است که دارای یک روکش بسیار نازک -در حدی که دیده نمی شود- از نقره یا فلزات دیگر است. باید گفت این لایه به قدری نازک است که اصلا دیده نمی شود!
در پاسخ به این که ” چرا به شیشه های Low-E شیشه های کم گسیل می گویند ؟” باید گفت این نوع شیشه می تواند انرژی حرارتی بیشتری را منعکس  کند. همیم امر باعث می شود تا نسبت به شیشه های استاندارد معمولی، از میزان اتلاف گرما و انرژی بسیار کاسته شود.
low-e glass

low-e glass

شیشه کنترل کننده انرژی Low-E چگونه کار می کند؟

همانطور که می دانید، همه مواد انرژی را جذب می کنند و سپس آن انرژی را به صورت گرمای تابشی بازتاب می دهند. به دیوار آجری فکر کنید که تمام روز در معرض نور خورشید بوده است و حالا گرم است!
برای شیشه های استاندارد، شیشه ۹۱٪ انرژی حرارتی را جذب می کند و تنها ۹٪ از انرژی تابشی را منعکس می کند. از طرفی نقره، فقط ۲٪ را جذب می کند و ۹۸٪ انرژی تابشی را منعکس می کند. بنابراین، تصور کنید اگر پنجره های خود را با یک لایه نقره (یا هر فلز دیگری که میزان انعکاس گرمایش بالا است) بپوشانیم، انتقال انرژی حرارتی را از ۹۰٪ به ۲٪ کاهش می دهد و در نتیجه اتاق ما را فوق العاده گرم نگه می دارد.
البته همانطور که گفته شد این لایه بقدر نازک است که اصلا دیده نمی شود و تقریبا تاثیری در شفافیت شیشه ندارد.

انواع شیشه کنترل کننده انرژی  کدامند ؟

دو نوع شیشه low-e وجود دارد: Passive low-e و Solar control low-e
– شیشه کم گسیل منفعل یا Passive low-e
این نوع شیشه برای بهینه سازی بهره وری انرژی طراحی شده است و با کاهش میزان گرمایی که از طریق پنجره از دست می رود، این کار را انجام می دهد. شیشه Passive low-e دارای امتیاز انتشار بالاتری نسبت به شیشه Solar control low-e است، به این معنی که در بازتاب گرما به داخل اتاق بهتر عمل می کند. بنابراین این نوع شیشه معمولاً در آب و هوای سردتر که کاهش اتلاف گرما در اولویت است استفاده می شود.
– شیشه کم گسیل کنترل خورشیدی یا Solar control low-e
شیشه های Solar control low-e بطور تخصصی برای کاهش میزان گرمایی که از بیرون وارد ساختمان می شود  طراحی شده اند. بنابراین برای استفاده در آب و هوای گرم بسیار ایده آل هستند تا گرمای میط وارد ساختمان نشود. این شیشه دارای درجه تابش کمتری نسبت به شیشه Passive low-e است و با کاهش میزان گرمایی که وارد ساختمان می شود، می تواند به کاهش هزینه های دستگاه های سرمایشی و بهبود سطح آسایش در داخل ساختمان کمک کند.
شیشه کنترل کننده انرژی

مزایای شیشه کنترل کننده انرژی :

– بهبود عایق و بهره وری انرژی
مزیت اصلی شیشه low-e ، توانایی آن در کاهش انتقال حرارتی و بهبود مصرف انرژی است. در زمستان گرما در یک اتاق حفظ می شود و در تابستان گرمای بیرون به داخل راه پیدا نمی کند.
به دلیل عایق کاری عالی و حفظ گرمای ساختمان، معمولا در اتاق‌های سردتر از این نوع شیشه استفاده می‌شود. برای اتاق‌هایی که در مقابل نور مستقیم خورشید هستند نیز از شیشه‌های low-e برای عایق کردن اتاق استفاده می کنند تا از هدر رفتن گرما جلوگیری کنند.
از آن جایی که کاهش میزان انرژی مصرفی برای گرمایش یا سرمایش خانه، به پایین نگه داشتن قبوض انرژی کمک می کند، با استفاده از این نوع شیشه ها می توان در هزینه ها نیز صرفه جویی کرد.
– کاهش گرمای بیش از حد  ناشی از تابش مستقیم نور خورشید
شیشه Low-e همچنین میزان انرژی حرارتی مادون قرمز ناشی از نور مستقیم خورشید را کاهش می دهد. برعکس حفظ گرمای تولید شده در یک اتاق، در ماه های تابستان باید میزان گرمایی که از بیرون به داخل منتقل می شود را کاهش دهیم.
– مقابله با اشعه مادون قرمز خورشید 
شیشه های کم گسیل ، برای مقابله با اشعه مادون قرمز خورشید نیز دقیقاً به همان روش توضیح داده شده عمل می کنند.
به ضد آفتاب های بازتابنده نقره ای فکر کنید که در شیشه جلو اتومبیل استفاده می شود – آنها به گونه ای طراحی شده اند که بیشترین مقدار نور تابشی خورشید را منعکس کنند. برخی از انواع پوشش های کنترل خورشیدی برای شیشه کم گسیل نیز برای کاهش میزان نور فرابنفشی که می تواند از شیشه عبور کند، طراحی شده اند. اما باید گفت شیشه‌های لمینت همراه با شیشه‌های low-e بهترین نتایج را برای کاهش تخریب بیش از حد نور UV ارائه می‌دهند.
شیشه-low-e

عیب شیشه Low-E جیست ؟

کاهش نور طبیعی !
باید توجه داشته باشید که پوشش میکروسکوپی در شیشه low-e ، میزان نور طبیعی که می تواند از شیشه عبور کند را به حداقل می رساند. هرچند مزایایی که با افزایش بهره وری انرژی به دست می آورید، هرگونه کاهش ظریف در روشنایی نور را جبران می کند.
از طرف دیگر، کاهش تابش نور طبیعی گاهی به درخواست مشتری است! بنابراین کاهش نور طبیعی هم یک مزیت است و هم یک ضرر.

آیا می توانید از طریق شیشه ی Low-E ببینید؟

از آنجایی که شیشه Low-E دارای یک پوشش میکروسکوپی است، میزان نور طبیعی که می تواند از شیشه عبور کند بسیار کاهش می یابد. با این حال، شیشه رنگی نیست و تفاوت محسوسی در میزان نور طبیعی یک اتاق وجود ندارد.

بیشتر بخوانید : شیشه کم آهن چیست ؟

مشاوره و قیمت ساعت ۸ الی ۱۸