مقالات
انواع درب و پنجره آلومینیومی

آشنایی با انواع درب و پنجره های آلومینیومی

پارس آلومینیوم بعنوان یکی از قدیمی ترین و با تجربه ترین تولیدکنندگان درب و پنجره های آلومینیومی، به طراحی، ساخت و نصب انواع درب و پنجره های آلومینیومی میپردازد.
در یک دسته بندی کلی، می توان گفت دو نوع رایج بازشو برای درب و پنجره های آلومینیومی وجود دارد: لولایی (Hinged) و کشویی (Sliding)

درب و پنجره های کشویی نسبت به پنجره های لولایی، برای باز شدن فضایی را اشغال نمی کنند. اما پنجره های لولایی آب بندی بسیاری بهتری دارند. با توجه به مشکل آب بندی در سیستم کشویی، با طراحی سیستم لیفت و اسلاید این نقص تا حد زیادی بهبود یافته است.
پنجره های لولایی بسته به نیاز شما در سبک های مختلفی قابل نصب هستند: بازشو به سمت بیرون، بازشو به سمت داخل، ترکیبی از لولایی و ثابت، نصب در داخل یا نصب در خارج.
در ادامه این مطلب با انواع درب و پنجره آلومینیومی مطابق با یراق آلات بازشو آشنا می شوید.

در دنیای مدرن ساختمان، هنگامی که بحث انتخاب پنجره و درب ورودی برای قسمت های مختلف ساختمان به میان می آید، صاحبان خانه ها، معماران و مهندسین فعال در این حوزه، با انتخاب های زیادی روبرو هستند. بنابراین بهتر است با انواع رایج درب و پنجره ها آشنا باشید تا بتوانید بهترین درب و پنجره ممکن را برای خانه، دفتر کار یا پروژه ساختمان خود انتخاب کنید.
ما پیشنهاد می کنیم قبل از بررسی انواع درها، بیایید برخی از ویژگی ها و مزایای درب های آلومینیومی را بررسی کنیم و با انواع آن ها آشنا شوید. درب و پنجره های آلومینیومی محکم و بادوام هستند. درهای آلومینیوم عملاً به اقدامات زیادی برای تعمیر و نگهداری نیاز ندارند، زنگ نمی خورند و حتی در برابر خوردگی مقاومت زیادی دارند. از طرف دیگر آن ها به تناسب فضا، برای کاربردهای مسکونی یا تجاری قابل تنظیم هستند.

انواع درب و پنجره آلومینیومی:

۱- پنجره های کشویی آلومینیومی (Aluminium Sliding Windows):

همانطور که از نامش پیداست، می توان این پنجره ها را با کشیدن آن ها از یک طرف به طرف دیگر باز/بسته کرد. پنجره های کشویی آلومینیومی یکی از متداول ترین نوع پنجره های آلومینیومی است که حتما تا کنون در مکان های زیادی با آن روبرو شده اید.
استفاده از آن ها بسیار آسان است. می توانید برای بهبود بهره وری انرژی و افزایش قابلیت های عایق بندی، سیستم های لیفت را نیز با آن ها ترکیب کنید. پنجره های کشویی برای نصب به قطعات بسیار کمی نیاز دارند و بنابراین تعمیر و نگهداری در این نوع پنجره ها بسیار کم هزینه و آسان است.

درب و پنجره کشویی-پارس آلومینیوم

درب و پنجره کشویی-پارس آلومینیوم

۲- درب و پنجره های آلومینیومی تک حالته یا تک جهت بازشو (Side hung Window Turn only)

یکی از ابتدایی ترین و معمولترین درب و پنجره های لولایی است. بدین صورت که جهت حرکت لنگه بازشو، بصورت دورانی و حول یک لولا (معمولا لولا عمودی) می باشد. در این نوع از در و پنجره ها، همیشه دستگیره در سمت مخالف لولا است.

۳- پنجره کلنگی ( Tilt Window)

یکی از انواع پنجره های جدیدی هستند که در آن پنجره از پایین یا بالا بصورت شیب دار و تا یه زاویه مشخص (حدود ۲۵ درجه) باز می شوند. این پنجره ها بیشتر برای مکان هایی مانند حمام، سرویس بهداشتی و یا اتاق خواب که برای بازشدن کامل پنجره فضای کمی در اختیار داریم و یا لزومی به بازشدن کامل پنجره نیست، مورد استفاده قرار میگرند.

۴- درب و پنجره های آلومینیومی دو حالته (Tilt & Turn)

این پنجره ها هم حرکت افقی و هم عمودی را امکان پذیر می کنند. به عبارت دیگر، می توان لنگه درب یا پنجره را در دو جهت افقی و یا عمودی بازکنیم. هرچند محدودیت باز کردن تا یک زاویه خاص وجود دارد. بعنوان مثال روی محور افقی می توان تا زاویه ۲۵ درجه پنجره را باز کرد.

درب و پنجره های آلومینیومی دو حالته

۵- درب و پنجره فرانسوی French window (1 & 2 sashaes)

حتما شما نیز پنجره هایی را دیده اید که دارای دو لنگه هستند و هر دو لنگه از وسط باز می شوند تا یک چشم انداز وسیع را به ما ارائه دهند. این پنجره های، پنجره های فرانسوی هستند. بعبارت دیگر در پنجره فرانسوی، می توانید بصورت همزمان هر دو لنگه از یک پنجره را باز و بسته کنید. این سیستم از پنجره ها، داشتن یک زاویه دید وسیع با چشم اندازی زیبا را میسر می کند.
می توان سیستم تک حالته و یا دو حالته را بر روی بازشوی پنجره فرانسوی نصب نمود.

 

درب و پنجره های فرانسوی

درب و پنجره فرانسوی

۶- درب و پنجره های آلومینیومی لیفت اند اسلاید (Lift & Slide)

در ساختمان های مدرن، یکی از محبوب ترین سیستم های بازشو (در درب و پنجره های آلومینیومی) سیستم لیفت اند اسلاید است.
این یراق نوعی از پنجره کشویی را ارائه نموده است که در آن لنگه پنجره را بصورت عمودی بلند نموده و بصورت افقی حرکت می دهد. درب و پنجره های آلومینیومی Lift & Slide، به شما کمک می کند تا در ساختمان خود دهانه های بزرگتری را با پنل های شیشه ای داشته باشید.

۷- درب و پنجره آلومینیومی از نوع پنجره انگلیسی (بیرون بازشو) Friction

پنجره های انگلیسی بیرون بازشو، در اغلب این پنجره ها، قابی که شیشه بر روی آن نصب می شود از بالا یا پایین فیکس شده و دستگیره بازشو در سمت مقابل قرار می گیرد تا پنجره با زاویه ای مشخص، از پایین به سمت بیرون باز شود. هنگام نصب این پنجره ها حداکثر زاویه باز شدن را می توان با توجه به ایمنی موردنیاز تعریف کند. مانند حداکثر دهانه ۳۰ درجه ، ۴۵ درجه ، ۶۰ درجه و … .

۸- درب و پنجره های آکاردئونی (Fold & Slide)

اگر شما نیز به دنبال یک روش متفاوت برای از بین بردن خطوط بین فضای درون خانه و محیط بیرون هستید، بهتر است از درب های آکاردئونی استفاده کنید. هنگام باز شدن، این دیوارهای شیشه ای متحرک تا می شوند تا منظره مقابل شما را به زیبایی قاب کنند. در هنگام بسته شدن نیز آن ها یک دیواره شیشه ای با شکوه ایجاد می کنند.
در این نوع از درب ها یک لنگه بصورت لولایی باز می شود، بقیه لنگه ها تا می شوند و با یک رانر صورت کشویی جمع می شوند.

درب و پنجره های آکاردئونی

درب و پنجره های آکاردئونی

۹- پنجره های فولکس واگنی (Tilt & Slide)

حتما شما هم خودروهای فولکس‌واگن ترانسپورتر را دیده اید که بیشتر به شکل ون و کاروان برای جابجایی مسافر، سرویس مدرسه و حتی بعنوان کافی شاپ های سیار مورداستفاده قرار میگیرند. اگر دقت کرده باشید، برای باز شدن در قسمت عقبی، ابتدا لنگه ورودی درب از چارچوب خارج می شود و سپس روی یک ریل بصورت کشویی حرکت می کند. مکانیزم کاری درب و پنجره های فولکس واگنی نیز دقیقا بهمین صورت است.

درب و پنجره آلومینیومی

درب و پنجره آلومینیومی

پارس آلومینیوم همواره در تلاش است از مدرن ترین دستگاه ها و برترین متریال موجود برای ساخت درب و پنجره های آلومینیومی (از جمله پروفیل های گلوبالوم) استفاده کند. علاوه بر این گروه صنعتی پارس آلومینویم برای طراحی، ساخت و نصب درب و پنجره های آلومینیومی، با نیروهای متخصص و مجرب همکاری می کند.
با استفاده از اطلاعات و راه های ارتباطی موجود در صفحه “تماس با ما” می توانید برای مشاوره و دریافت قیمت با ما تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و قیمت ساعت ۸ الی ۱۸