مقالات

همه چیز درباره شیشه دو جداره و پنجره دو جداره

چرا از شیشه دو جداره استفاده کنیم؟

یکی از مهترین راه های اتلاف انرژی در ساختمان، شیشه ها هستند! می توان گفت در یک ساختمان معمولی ، حدود ۴۰% گرما از طریق پنجره ها تلف می شود.
شیشه ها (در اینجا منظور شیشه های تک جداره معمولی) به راحتی گرما را در بین دو محیط منتقل می کنند و همین امر باعث می شود تا در روزهای گرم سال، هوای گرم بیرون را به داخل و در روزهای سرد نیز هوای گرم داخل ساختمان را به بیرون منتقل کنند. به این ترتیب مقدار زیادی از انرژی که برای سرمایش یا گرمایش ساختمان استفاده کرده اید به هدر می رود! راه حلی که برای جلوگیری از این هدر رفت ارائه شده است، استفاده از شیشه های دو جداره است.
لازم است یادآوری کنیم که هوا و گاز تا حد زیادی می توانند مانع از انتقال گرما شوند و همین خاصی آن ها باعث شده تا در ساخت درب و پنجره های دو جداره از گازها نیز برای ایجاد لایه ی عایق حرارتی استفاده کنیم.
شیشه دو جداره (که برای ساخت درب دوجداره یا پنجره دوجداره مورد استفاده قرار می گیرد) از دو صفحه شیشه ای تشکیل می شود که بین آن ها از گاز یا هوا پر شده است. در نهایت یک سطح یا دیوار شیشه ای مهر و موم شده ایجاد می شود که در برابر انتقال گرما بصورت عایق عمل می کند و تا حد زیادی از هدر رفت گرما جلوگیری می شود.

شیشه دو جداره

شیشه دو جداره برای درب و پنجره دو جداره

شیشه دو جداره چگونه ساخته می شوند؟

به عبارت ساده می توان گفت در ساخت پنجره یا درب با شیشه دو جداره ، برای قاب از پروفیل های مخصوصی (که می تواند از جنس آلومینیوم ، آهن یا UPVC باشد) استفاده می شود که می توان دو شیشه را در آن ها جایگذاری نمود و مابین آن ها یک فضای خالی ایجاد می شود.
بطور کلی در سیستم شیشه دو جداره ، دو یا چند لایه شیشه با فاصله از یکدیگر (فواصل مساوی) و بصورت موازی تعبیه می شوند و بوسیله اسپیسر (spacer) از یکدیگر جدا می شوند. معمولا در فضای بین شیشه ها خلا ایجاد می کنند و یا آن را با تزریق گازهایی مانند آرگون پر می کنند. در داخل پروفیل نیز ماده رطوبت گیر قرار می دهند تا رطوبت هوای مابین دو شیشه را جذب کند و فضای داخل را کاملا خشک نگه دارد. در نهایت پس از پیاده سازی صحیح ، شیشه ها توسط مواد درزگیر مناسب، کاملاً آب بندی می شوند.

تفاوت شیشه دو جداره و پنچره دو جداره ترمال بریک چیست؟

همانطور که قبلا اشاره شد، در سیستم هایی برای استفاده از شیشه های دو جداره پیاده سازی می شوند، می تواند از پروفیل های آهن، UPVC یا آلومینیوم و … استفاده نمود. در این میان پروفیل آلومینیومی ترمال بریک یکی از این گزینه هاست.
در ساخت درب و پنجره ترمال بریک ، علاوه بر اینکه از شیشه ها دو جداره استفاده می شود، به نوع خاصی از پروفیل های آلومینیومی نیز نیاز داریم. بصورت کلی، ساختار پروفیل ترمال بریک به این صورت طراحی شده است که در بین پروفیل های آلومینیومی یک تیغه پلی آمید قرار میگیرد. وظیفه این تیغه، شکستن جریان انتقال گرما/سرما (یا همان ترمال بریک) است و مانند عایق عمل کند.
برای کسب اطلاعات بیشتر درباره درب و پنجره ترمال بریک پیشنهاد میکنیم به مطلبی که تحت عنوان ” ترمال بریک چیست ؟ ” در وب سایت منتشر شده است نگاهی بیاندازید.

مزایای شیشه دو جداره

مزایای شیشه دو جداره

مزایای استفاده از شیشه دو جداره :

– اتلاف گرما را کاهش می دهد

بزرگترین فایده ای که شیشه دو جداره ارائه می دهد و چیزی که در اصل تصور شده است ، کاهش اتلاف انرژی ( گرما ) در یک فضای داخلی است. شیشه دو جداره با محدود کردن جابجایی هوا از طریق درزها و شیشه ها، در زمستان از انتقال گرما به خارج ساختمان و در تابستان از انتقال گرما به داخل خانه جلوگیری می کند.

– هزینه های مربوط به تامین انرژی ساختمان را کاهش می دهد

همانطور که قبلا اشاره شد، شیشه های دو جداره هدر رفت گرما/سرما را تا حد زیادی کاهش می دهند. طبیعتا این امر باعث می شود تا در هزینه ها مربوط به تامین انرژی سیستم های گرمایشی و سرمایشی که برای ساختمان درنظر گرفت شده است تا حد زیادی صرفه جویی شود.

– می تواند یک سیستم عایق صوتی را فراهم می کند

شیشه دو جداره در مقایسه با شیشه تک جداره (معمولی) می تواند تا میزان قابل توجه ای از انتقال سروصدا بین دو محیط جلوگیری کند.
هنگامی که امواج صوتی به یک سطح برخورد می کنند ، برخی از آن ها منعکس می شوند (ممکن است صدا بلندتر شود) یا بصورت نویز در می آیند، برخی جذب می شوند و برخی نیز از آن سطح عبور می کنند. هنگامی که شیشه دو جداره نصب می کنید، به دلیل گاز یا خلا موجود بین دو شیشه، مقدار صدایی که شانس انتقال پیدا می کند، کاهش می یابد. به زبان ساده ، شیشه دو جداره کمک می کند خانه ساکت تری داشته باشید.

– امنیت را افزایش می دهد

همانطور که مشخص است، وقتی به جای یک شیشه، از دو شیشه در یک قاب استفاده می کنید، به معنای واقعی کلمه ، یک لایه امنیتی اضافی خواهید داشت. بسیار واضح است که شکستن و عبور از پنجره یا دربی که دو لایه شیشه دارد به مراتب دشوارتر از عبور از مانعی با یک پنل شیشه ای معمولی است.

– در پنجره دو جداره بخار کمتری روی شیشه ایجاد می شود و تجمع میعانات روی شیشه کمتر است

میعانات روی سطوحی خنک تر از هوای اطراف ایجاد می شود (به همین دلیل شیشه های اتومبیل در یک روز سرد بخار می شوند – پنجره سرد است اما داخل ماشین گرم است). کاهش اتلاف گرما در یک صفحه دو جداره به این معنی است که شیشه صفحه داخلی آنقدر سرد نمی شود ، که اختلاف دما باعث ایجاد بخار شود.
البته ممکن است بنا به دلایلی مانند عدم نصب صحیح شیشه دو جداره یا استفاده از متریال با کیفیت پایین و … بین دو شیشه بخار یا قطرات آب ایجاد شود. در صفحه ای با عنوان “ بخار بین شیشه دو جداره و از بین بردن آن ” به این موضوع و راه حل هایی که برای رفع آن در پیش رو دارید پرداخته ایم.

درب دو جداره

درب دو جداره

آیا هزینه کردن برای پنجره های دو جداره مقرون بصرفه است؟

پنجره های دو جداره بسیار کارآمد هستند و در مقایسه با پنجره های تک جداره ، اتلاف انرژی در ساختمان (برای سیستم های گرمایشی یا سرمایشی ) را تا بیش از ۳۰% کاهش می دهد. همین امر باعث می شود برای قبض های پرداختی مربوط به آب، برق و گاز هزینه بسیار کمتری پرداخت کنید.

برای نصب شیشه دو جداره از UPVC استفاده کنیم و یا آلومینیوم ؟

پیاده سازی شیشه های دو جداره بر روی هریک از فریم های UPVC و آلومینیومی ، طرفداران خودش را دارد. با توجه به اینکه هر یک از این سیستم ها دارای مزایا و معایب مختص خود می باشد، نمی توان با قطعیت یکی از آن ها را برای تمام ساختمان ها پیشنهاد داد. بهتر است قبل از هرچیزی درباره کاربرد ها، ویژگی ها و مزایا و معایب پروفیل های UPVC و آلومینیومی تحقیق کنید و سپس با توجه به شرایط ساختمان، الویت ها و نیازهایتان بهترین گزینه را انتخاب کنید.
پیش تر مطلبی تحت عنوان ” مقایسه یو پی وی سی با آلومینیوم ” در وب سایت منتشر شده است که درباره تفاوت های یو پی وی سی و آلومینیوم در آن توضیح داده شده است.

قیمت شیشه دو جداره چقدر است ؟

همانطور که توضیح داده شده، برای پیاده سازی شیشه دوجداره ، می توان از پروفیل های upvc، آهن و آلومینیوم استفاده کرد. بالطبع هزینه ساخت پنجره دو جداره با پروفیل های مختلف تفاوت خواهد داشت. علاوه بر این، مساحت درب یا پنجره (به مترمربع) و همچنین کیفیت دیگر متریال موردنیاز از جمله درزگیرها ، اسپیسر ها و … نیز در تعیین قیمت شیشه دوجداره تاثیر خواهد گذاشت.

شیشه دو جداره در اصفهان ، تهران و کیش

ما در گروه پارس آلومینیوم می توانیم انواع شیشه های دو جداره را با بهترین پروفیل های آلومینیومی (از جمله پروفیل گلوبالوم ) برای شما طراحی و پیاده سازی کنیم. برای استفاده از خدمات پارس آلومینیوم در شهرهای اصفهان، تهران و کیش می توانید با مشاوران پارس آلومینیوم تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و قیمت ساعت ۸ الی ۱۸