مقالات
یراق آلات لیفت اند اسلاید

درب لیفت اند اسلاید یا درب کشویی معمولی

درب و پنجره آلومینیومی کشویی:

سیستم لیفت اند اسلاید چیست؟

برای تعریف سیستم لیفت اند اسلاید بهتر است بهتر است در ابتدا بیان کرد که در ساختمان سازی مدرن، اکثر افراد به دنبال راه حل هایی هستند که بتوانند از فضای داخلی حداکثر استفاده را داشته باشند. علاوه بر این، بیشتر آن ها تمایل دارند تا با استفاده از درب و پنجره های آلومینیومی شیشه ای بزرگ، از نور طبیعی حداکثر بهره را برده و ارتباط بیشتری با محیط بیرونی محل داشته باشند.

توجه به عواملی که در بالا به آن ها اشاره شد، باعث شده است تا طراحان، معماران، مهندسین و سایر فعالان در صنعت ساختمان سازی، به دنبال طراحی و ساخت درب و پنجره هایی باشند که علاوه بر حفظ زیبایی، کمترین فضای ممکن را اشغال کنند و در مقابله با عوامل بیرونی امنیت و محافظت قابل قبولی را ارائه دهند. در این میان درب و پنجره های آلومینیومی توانسته اند تا حد زیادی رضایت افراد را جلب کنند.

در راستای آنچه در بالا ذکر شد، انواع درب و پنجره آلومینیومی کشویی به عنوان راه حلی مناسب پیشنهاد شدند. با توجه اینکه در سرتاسر دنیا از درب و پنجره های کشویی استقبال خوبی بعمل آمد، صنعت گران فعال در حوزه ساخت درب و پنجره، سعی کردند تا ایرادات استفاده از درب های کشویی معمولی را بهبود بخشیده و قابلیت های آن ها را افزایش دهند. یکی از جدیدترین و پرطرفدارترین نوع از میان درب و پنجره های کشویی، درب و پنجره های لیفت اند اسلاید (Lift & Slide) است.
پارس آلومینیوم در زمینه طراحی، ساخت و نصب انواع درب و پنجره های آلومینیومی، نمای آلومینیومی و … در ابعاد و اندازه های گوناگون فعالیت دارد. پارس آلومینیوم در ساخت درب و پنجره های Lift & Slide از بهترین یراق آلات لیفت اند اسلاید و پروفیل های با کیفیت موجود در بازار (از جمله پروفیل گلوبالوم) استفاده می کند.
در ادامه این مطلب با مکانیزم و همچنین تفاوت های درب کشویی معمولی و درب کشویی Lift & Slide آشنا می شوید.

درب لیفت اند اسلاید

درب لیفت اند اسلاید

چه تفاوت هایی بین درب کشویی معمولی و درب های لیفت اند اسلاید (Lift And Slide) وجود دارد؟

درب های کشویی معمولی (Sliding door) روشی عالی برای استفاده حداکثری از نور طبیعی (چه در حالت باز و چه در حالت بسته) است. در این نوع از درب ها، می توان یک دهانه بزرگ ورودی/خروجی برای تعامل با فضای بیرون ایجاد نمود.

یک درب کشویی معمولی از یک ریل استاتیک ثابت شده در پایین قاب خارجی استفاده می کند. درب توسط غلطک های کوچکی که در زیر دریچه قرار گرفته اند، پشتیبانی می شود و برای جابجایی در امتداد ریل پایینی حرکت می کنند.
در درب های کشویی معمولی (و قدیمی تر) برای اینکه بتوان حداکثر عایق بندی را ایجاد نمود، بین ریل و دریچه فاصله بسیار کمی باقی میگذارند که همین امر باعث می شود تا اصطکاک زیادی ایجاد شود. با گذشت زمان، خوردگی ها و فرسودگی باعث می شوند تا این فاصله کمتر شود و باز و بسته شدن درب با مرور زمان سخت تر شود.

برای برطرف نمودن این مشکل، در درب های Lift & slid از مکانیزمی استفاده می شود که در آن درب قبل از کشیدن (سر خوردن روی ریل) ابتدا بلند می شود (lifts up) و سپس روی ریل حرکت می کند (sliding). این مکانیزم توانسته است محدودیت مهمی که در طراحی درب های کشویی وجود داشته است را از میان بردارد.
به زبان ساده تر شیوه کار سیستم لیفت اند اسلاید به این صورت است که وقتی دستگیره را میچرخانید، پنل بوسیله یک اهرم و سیستم قرقره، بلند می شود و سپس روی ریل جابجا می شود.

این ویژگی باعث شده تا طراحی انواع درب، از درب لیفت اند اسلاید معمولی ( درب لیفت اند اسلاید دارای دو پنل با تنظیمات معمولی) گرفته تا درب های لیفت اند اسلاید چند صفحه ای و درب های بدون گوشه (corner-less) که تمام عرض خانه یا ساختمان را پوشش می دهند، برای طراحان و سازندگان درب و پنجره های آلومینیومی امکان پذیر باشد.

پنجره آلومینیومی لیفت اند اسلاید

درب آلومینیومی لیفت اند اسلاید

مزیت های درب و پنجره لیفت اند اسلاید نسبت به درب های کشویی معمولی:

– باز و بسته شدن آسان نسبت به درب های کشویی معمولی:

مکانیزم لیفت اند اسلاید به کاربر این امکان را می دهد که درب های شیشه ای بزرگ و سنگین را به راحتی و تنها با یک فشار انگشت باز و بسته کنند.

دستگیره های قابل استفاده برای درب های لیفت اند اسلاید پیشرفت خوبی داشته اند و از مکانیزم های قفل گذاری بهبود یافته ای استفاده می کنند. شما تنها با یک حرکت چرخشی ساده نه تنها می توانید قفل درب را باز کنید بلکه دستگیره همزمان درب را برای آغاز حرکت بالا می برد. برای بازکردن قفل هیچ مکانیزم قفل اضافی نیاز نیست. علاوه بر این باید به این نکته نیز اشاره نمود که با گذشت زمان مانند بسیاری از قفل های کشویی، قفل دستگیره مسدود نمی شود.

– درزگیری مناسب برای عایق بندی در برابر ورود آب و هوا:

مکانیزم یراق لیفت اند اسلاید (Lift & slid) به این صورت است که قبل از بازشدن درب، دریچه بازشو به اندازه ای مشخص (معمولا تا ۵ میلیمتر) بلند می شود و این باعث می شود اصطکاک بین پروفیل ها کاهش یابد و دیگر مجبور نباشیم تا برای کاهش عبور هوا/آب درز بین پروفیل های لنگه ها را تا حد زیادی کم کنیم. از طرفی این ویژگی در مکانیزم یراق Lift & slid باعث می شود تا بتوانیم از لاستیک های با کیفیتی بعنوان درزگیر، استفاده کنیم.

هنگامی که با حرکت دستگیره، یراق بازشو به سمت بالا (حالت لیفت) حرکت می کند. درگیری لاستیک های درزگیر با پروفیل، از بین می رود. سپس لنگه بازشو به راحتی روی ریل (حالت اسلاید) حرکت می کند. در زمان بسته شدن، پنل متحرک کاملا روی فریم قرار میگیرد. در آخر، لاستیک ها از تمام جهات (هر چهارطرف) درگیر می شوند. به این صورت درزگیری کامل و هوابندی به وسیله لاستیک ها انجام می شود.

– قفل ایمن تر در مقایسه با درب های کشویی معمولی:

هنگامی که درب لیفت اند اسلاید بسته می شود و دسته به حالت بسته منتقل می شود، نه تنها مکانیزم های قفل درگیر هستند، بلکه وزن کامل دریچه بر روی قاب قرار می گیرد. طبق مکانیزم قفل تعریف شده در درب های لیفت اند اسلاید (یا پنجره های لیفت)، متجاوزان برای وارد شدن نه تنها مجبور به شکستن دستگیره و قفل هستند بلکه برای بلند نمودن (Lift) باید در نقاط مختلفی نیز از اهرم ها استفاده کنند تا بتوانند دریچه را به حرکت در آورند و همین امر باعث افزایش مقاومت در برابر ورود اجباری خواهد شد.

– امکان پیاده سازی درب لیفت اند اسلاید در ابعاد بزرگتر نسبت به درب کشویی معمولی:

طبق آنچه درباره مکانیزم یراق لیفت اند اسلاید گفته شد (در پاراگراف های قبلی)، این درب ها قابلیت تحمل وزن بسیار بالایی دارند. بعنوان مثال هرلنگه بازشو قدرت تحمل وزن تا ۹۰۰ کیلوگرم را دارد. زیرا برخلاف درب های کشویی معمولی، وزن بالای پنل های بازشو تاثیری در اصطکاک نداشته و باعث دشوار شدن باز و بسته شدن درب نمی شود.
نوع پیاده سازی درب لیف اند اسلاید باعث می شود تا بتوان برای ایجاد دهانه های بزرگ و استفاده حداکثری از نور و نمای بیرونی از آن ها استفاده نمود.

پنجره لیفت اند اسلاید

پنجره لیفت اند اسلاید

قیمت پنجره لیفت اند اسلاید:

قیمت درب و پنجره های لیفت اند اسلاید با توجه به انتخاب یراق آلات، پروفیل و شیشه متفاوت بوده و تا بیشتر از آن، به ابعاد درب یا پنجره بستگی دارد.
با تماس با گروه پارس آلومینیوم می توانید درباره قیمت انواع درب و پنجره های آلومینیومی اطلاعات کسب کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و قیمت ساعت ۸ الی ۱۸