معماری شیشه ای / شیشه کاری چیست ؟

هرچند مفهوم معماری شیشه ای ( یا معماری براق ) بسیار سرراست اس اما بسیاری از مردم با این اصطلاح آشنایی ندارد. معماری شیشه ای ( Architectural glazing ) به بخش هایی از ساختمان اشاره دارد که در ساختار آن ها از شیشه استفاده استفاده شده است!

در حالی که این سبک از معماری بیشتر برای ساختمان های تجاری کاربرد دارد، می توان در طراحی خانه های مسکونی نیز از این معماری استفاده کرد.
Architectural glazing معمولاً به پانل های شیشه ای بزرگی اطلاق می شود که بیشتر در نمای بیرونی ساختمان قابل دیدن هستند و منظره خیره کننده ای از ساختمان را برای رهگذران ایجاد می کنند. در معماری شیشه ای شما با شیشه های پیشرفته و پروفیل های باریک، می توانید خانه خود را گرمتر و ایمن تر نگه دارید.
در ادامه این مطلب گروه پارس آلومینیوم شما را با Architectural glazing (معماری شیشه ای) آشنا می کند.

اتاق شیشه ای

معماری شیشه ای یا ( معماری شیشه کاری ) چه کاری انجام می دهد؟

هر شیشه ای که در ساختمان بکار رود، می تواند جزئی از معماری شیشه کاری محسوب شود. در حالی که این مفهوم می تواند پنجره ها و پانل های شیشه ای بکار رفته در درب ها را شامل شود، اما کاربرد اصلی این اصطلاح به بخش های شیشه ای بزرگتر اشاره دارد. مانند دیوارهایی با پانل‌های شیشه‌ای براق، شیک و شفاف.

طبق آنچه تعریف شد، اگر کمی ساختمان ها در شهرهای بزرگ را در ذهن تان مرور کنید، متوجه می شوید که در بیشتر موارد، سبک معماری شیشه کاری در ساختمان های تجاری استفاده می شود.
پانل های بزرگ و کاملا شیشه ای برای فضاهای اداری، پاساژ ها، مراکز خرید و حتی آسمان خراش های مسکونی بسیار مناسب است.

در این میان می توانید از گزینه هایی مانند نرده های شیشه ای ( یا نرده های آلومینیومی )، برای محافظت از بالکن ها، دهلیزها، و همچنین راه پله ها استفاده کنید.

با این حال، معماری شیشه کاری می تواند برای ساختمان های مسکونی و خانه های ویلایی نیز مورد استفاده قرار گیرد. اگر صاحب خانه ای هستید که به دنبال افزودنی جدید خیره کننده برای ملک خود هستید، به این فکر کنید که بکار بردن شیشه ها می تواند به دیوارهای خانه شما منظره ای خیره کننده ببخشد. حتی می توانید خانه خود را با یک جعبه شیشه ای خاص تبدیل کنید!

دیوار شیشه ای

مزایای معماری شیشه ای ( شیشه‌ کاری ) :

شاید به این فکر کنید که چطور خانه ای که در در و دیوارش شیشه های زیادی بکار رفته است، برای زندگی گرم، ایمن و مطمئن است. اگر ده ها سال پیش به شما پیشنهاد می دادند در همچین خانه ای زندگی کنید، باید کمی تردید می کردید. اما در سال های اخیر با وجود درب و پنجره های ترمال بریک ، پروفیل های آلومینیومی با کیفیت ( مانند پروفیل های گلوبالوم ) و یراق آلات مدرن و استاندارد می توانید مطمئن باشید که شیشه های بکار رفته از فضای داخلی شما در برابر سرما و گرما محافظت می کند.

۱- زیبایی خیره کننده و نمای منحصربفرد

در گذشته های دور نیز استفاده از شیشه در معماری، نمادی از تجملات بوده است و در سالن های پذیرایی و شاه نشین ها از شیشه های رنگی استفاده می کردند. با پیشرفت صنعت و بوجود آمدن تجهیزات مدرن برای ساخت شیشه های بادوام تر آن هم در ابعاد بزرگتر،

۲- صرفه جویی در انرژی با سیستم تهویه و گرمایش و سرمایش مناسب

همانطور که قبلا بیاد شد، با وجود شیشه های ترمال بریک می توانید با صرف انرژی و هزینه کمتر، تهویه و گرمایش و سرمایش مناسب را برای ساختمان خود داشته باشید. در نتیجه، در قبض های انرژی صرفه جویی می کنید.
بیشتر بخوانید : ترمال بریک چیست ؟

معماری شیشه ای

۴- ایمنی بالا و امکان نصب سخت افزارهای امنیتی

شیشه ها و یراق آلات مدرنی که برای نصب انواع عناصر شیشه ای از جمله درب و پنجره ها بکار می رود می توانند تضمین کنند که هیچ قفلی به راحتی باز نمی شود یا هیچ شیشه ای به راحتی شکسته نمی شود!
پروفیل ‌های آلومینیومی بادوام همراه با سخت‌افزار امنیتی پیشرو، امنیت بالایی را برایتان فراهم می کنند. سیستم های قفل چند نقطه ای به ساکنین اطمینان می دهند که شیشه به طور ایمن در جای خود باقی می ماند، و این بدان معناست که مزاحمان نمی توانند پانل ها را از قاب ها جدا کنند.

۵- بهره بردن از زیبایی فضای بیرونی

اگر ساختمان تان در محلی خوش آب و هوا و محیطی زیبا قرار دارد، و می خواهید از زیبایی اطرافتان نهایت لذت را ببرید، حتما به گزینه هایی که معماری شیشه ای در اختیارتان قرار می دهد فکر کنید!

با وجود تمام مزایایی که در بالا به آن ها اشاره شد، دلیل اصلی اینکه از معماری شیشه ای استفاده می شود، انجام یک سرمایه گذاری عالی برای ظاهر است!
با افزودن یکی از المان هایی که در حوزه معماری شیشه ای قرار می گیرند مانند انواع درب و پنجره های آلومینیومی / شیشه ای، نرده های شیشه ای یا نماهای شیشه ای می توانید یک مرکز توجه برای هر فضایی ایجاد کنید.
از طرفی پانل‌های شیشه‌ای اجازه می‌دهند نور طبیعی وارد شود و برای فضای داخلی ساختمان شما فضایی گرم و دلپذیر را ایجاد کند تا شما و مهمانان یا مشتریانتان از فضایی که در آن هستید لذت ببرید.

بیشتر بخوانید : انتخاب نمای شیشه ای کرتین وال مناسب 

معماری شیشه کاری

چطور از معماری شیشه ای برای ساختمان خود استفاده کنیم ؟

اگر هنوز برای طراحی و ساخت خانه تان اقدام نکرده اید، قبل از هر چیزی باید با معمار ساختمان خود در این باره صحبت کنید. حتی اگر قصد بازسازی و زیباتر کردن خانه تان را دارید می توانید از معماری شیشه ای استفاده کنید. تنها کافیست با متخصصین، مهندسین و افراد با تجربه در این حوزه مشورت کنید.
گزینه‌هایی پیش رو دارید که دارای صفحات شیشه‌ای وسیع و کامل هستند و خانه شما را به دنیای بیرون باز می‌کند. همچنین اجازه می‌دهد نور طبیعی فضای داخلی را پر کند.

با طراحی‌ها و متریال باکیفیتی که پارس آلومینیوم برایتان فراهم می کند، می‌توانید از عایق و امنیت بهتری بهرهمند شوید و تا سال ها از دوام و کارایی آنچه نصب کرده اید مطمئن باشید.

مشاوره و قیمت ساعت ۸ الی ۱۸