انتخاب پنجره برای آشپزخانه

انتخاب پنجره برای آشپزخانه

انتخاب پنجره برای آشپزخانه از آن جایی مهم است که آشپزخانه یکی از مهمترین و پر کاربردترین قسمت های خانه است. می توان گفت اگر شما جز آن دسته افرادی نباشید که بیشترین وقت تان را در آشپزخانه می گذارنید، پس قطعا بسیار به آن رفت و آمد دارید. در حالی که وسایل و کارایی آشپزخانه بسیار مهم هستند، معماری، چیدمان، نور و بطور کلی ظاهر آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. در این میان، انتخاب پنجره مناسب برای آشپزخانه ، یکی از مهمترین عوامل محسوب می شود.
ما در گروه پارس آلومینیوم تلاش نموده ایم تا در تصمیم گیری برای انتخاب پنجره برای آشپزخانه به شما کمک کنیم.

پنجره مناسب آشپزخانه

هرگز نقش پنجره های آشپزخانه را در کارایی و طراحی کلی آشپزخانه خود دست کم نگیرید. هنگام بازسازی یا ساختن فضای آشپزخانه خود، فقط بر روی کابینت، میز و لوازم خانگی خود تمرکز نکنید. به نمای بیرونی نگاه کنید و زیبایی که می توانید با استفاده از پنجره های آشپزخانه به خانه تان اضافه کنید را در نظر بگیرید.

در اینجا تعدادی از ویژگی هایی که باید در نظر بگیرید را ملاحظه می کنید :

– زیبایی و متناسب بودن با معماری خانه :

شما باید با توجه به معماری داخلی و خارجی ای که برای خانه خود در نظر گرفته اید، پنجره ای را انتخاب کنید که از داخل و خارج خانه به زیبایی خانه تان اضافه کند. پنجره های شما باید از داخل و خارج خوب به نظر برسند. بنابراین اطمینان حاصل کنید که پنجره های آشپزخانه شما هم فضای داخلی و هم بیرونی خانه شما را تکمیل می کند.

– داشتن نور مناسب و کافی :

بیشتر افراد معتقدند که داشتن نور خوب و کافی در آشپزخانه ضروری است. داشتن پنجره های متعدد یا بزرگ در آشپزخانه می تواند به شما اطمینان دهد که در طول روز به خوبی روشن می شود.

– ایجاد تهویه مناسب :

نکته دیگری که هنگام تهیه پنجره برای آشپزخانه خود باید در نظر بگیرید داشتن تهویه هوا است. آشپزخانه به دلیل اینکه محلی برای شست و شوی ظرف هاست، یکی از مرطوب ترین اتاق های خانه است. در عین حال هنگام پخت و پز، فضایی آکنده از عطر و بوهای متعدد در آشپزخانه بوجود می آید که همیشه هم مطبوع نیستند.
بنابراین بهتر است تا حد امکان، پنجره هایی را انتخاب کنید که بتوانید آنها را باز کنید تا دود و بخار خارج شود و هنگامی که به علت آشپزی، گرمای زیادی ایجاد شد، بتوانید با باز کردن پنجره، به خنک شدن سریعتر آشپزخانه کمک کنید.

انواع پنجره آشپزخانه

هنگام انتخاب پنجره آشپزخانه چه نکاتی را باید در نظر گرفت ؟

اگر به دنبال تعویض پنجره آشپزخانه خود باشید و یا هنوز در مراحل برنامه ریزی یک پروژه بهسازی خانه هستید، دانستن نکاتی که باید هنگام انتخاب پنجره آشپزخانه در نظر بگیرید، همیشه ضروری است. در اینجا برخی از نکات کلیدی هنگام انتخاب پنجره آشپزخانه بیان شده است.

– به اندازه پنجره دقت کنید :

پنجره های بزرگ آشپزخانه را با نور فراوان پر می کند. پنجره های کوچک فضای اضافی را برای کابینت ها و وسایل شما فراهم می کند. وقتی صحبت از پنجره های آشپزخانه می شود، اندازه اهمیت دارد. بنابراین، شما باید با دقت تصمیم بگیرید که می خواهید پنجره های آشپزخانه تان چقدر بزرگ باشند.

– کارایی / عملکرد پنجره و تعداد آن ها :

با خود رو راست باشید و به این فکر کنید که از پنجره آشپزخانه خود چه انتظاراتی دارید ؟ آیا فقط می خواهید روشنایی و نور آشپزخانه بیشتر باشد یا فقط برای تهویه هوا و خارج شدن رطوبت و گرمای آشپزخانه به آن نیاز دارید؟
علاوه بر این تعداد پنجره هایی که برای آشپزخانه تان نیاز دارید را باید در نظر بگیرید. در بعضی معماری ها قسمت پخت و پز و شست و شو در آشپزخانه متفاوت هستند و یا آشپزخانه دارای بالکن و حیاط خلوت است. پس به این فکر کنید که برای کدام قسمت ها به پنجره نیاز دارید.
بهتر است با معمار خانه یا افراد متخصص و با تجربه در زمینه نصب پنجره مشورت کنید.

– ویژگی های خاص :

آیا می خواهید پنجره های بزرگ دو یا چند جداره کاملا عایق داشته باشید ؟ یا ترجیح می دهید پنجره تان لبه ای برای قرار دادن گلدان ها یا غذا دادن به پرنده ها داشته باشد؟
اگر ویژگی خاصی مدنظرتان است حتما در انتخاب اسستایل و جنس پنجره آن را در نظر بگیرید.

– منظره ای که دیده می شود (View) :

بهترین مکان را برای پنجره های آشپزخانه خود تعیین کنید. هنگام آشپزی می خواهید با چه منظره ای روبرو شوید؟ نمای بیرونی آشپزخانه را بررسی کنید تا بتوانید درباره محل مناسب قرارگیری پنجره های آشپزخانه بهتر تصمیم گیری کنید.

– استایل و شکل ظاهری پنجره :

پس از اینکه درباره اندازه، محل قرارگیری، کارایی و تعداد پنجره های آشپزخانه تصمیم گرفتید، بهتر است درباره استایل (شکل ظاهری) و نحوه بازشدن پنجره تصمیم بگیرید. در ادامه می توانید با انواع پنجره مناسب آشپزخانه آشنا شوید.

بیشتر بخوانید : آشنایی با انواع پنجره ( سبک های مختلف پنجره )

پنجره لولایی برای آشپزخانه

پنجره مناسب آشپزخانه :

– پنجره لولایی / پنجره کیسمنت ( Casement windows ) :

پنجره‌های لولایی سنتی ، گزینه‌ای محبوب برای آشپزخانه‌ها هستند. آنها روی لولا می چرخند و به سمت بیرون یا داخل باز می شوند و به شما امکان می دهند هوا را در آشپزخانه به جریان بیندازید. این پنجره ها همچنین می توانند نور طبیعی زیادی را به آشپزخانه شما وارد کنند.
لولا ها در پنجره های لولایی می توانند در دو طرف و یا در یک طرف قرار بگیرند. اگر لولا ها در بالا قرار بگیرند، به آن پنجره سایبانی ( Awning Window ) و اگر لولا ها در پایین نصب شده باشند به آن Hopper Window ( پنجره جهشی ) می گویند. این قبیل پنجره ها معمولا به میزان مشخص و محدودی برای تهویه هوا باز می شوند.

– پنجره های کشویی (یا لیفت اند اسلاید) :

می توانید پنجره های کشویی را بالای سینک ها و پیشخوان های آشپزخانه قرار دهید. این پنجره ها را می توان به راحتی باز و بسته کرد زیرا روی یک قفسه کشویی باز می شوند. این سبک پنجره نه تنها آشپزخانه شما را روشن می کند بلکه تهویه را نیز بهبود می بخشد.
بیشتر بخوانید : تفاوت درب و پنجره های کشویی معمولی و لیفت اند اسلاید

– پنجره های ثابت :

اگر فقط می خواهید یک دید وسیع به منظره روبرویی داشته باشید یا از نور طبیعی حداکثر بهره را ببرید، از پنجره های ثابت استفاده کنید. این پنجره ها فقط یک شیشه ثابت دارید که باز نمی شوند و کمکی به تهویه ساختمان نمی کند.

– پنجره باغی ( Garden Windows ) :

پنجره باغ یک طاقچه شیشه ای کوچک است که از دیوارهای شما بیرون زده است و دورتا دور آن شیشه قرار دارد. پنجره های باغچه (یا همان پنجره باغ) اغلب در آشپزخانه ها پیاده سازی می شوند و شرایطی را فراهم می کنند از هر چهار طرف آفتاب مناسبی را برای پرورش گیاهان و گلدان های خانگی در اختیار داشته باشید.

پنجره ثابت بالای سینک آشپزخانه

بطور کلی بعضی افراد طرفدار پنجره هایی با سبک سنتی (دارای یک یا دو لنگه بازشو با لولا) را می پسندند و برخی دیگر به دنبال پنجره هایی با استایل خاص هستند. مانند پنجره های آکاردئونی ، پیوت و … . با این حال بهتر است پس از اینکه درباره انواع استایل پنجره ها کمی اطلاعات بدست آوردید، و درباره جنس پنجره تصمیم گیری نمودید، با متخصصین آن حوزه مشورت کنید.
درب و پنجره آلومینیومی و UPVC بسیار پرطرفدار هستند. برای انتخاب یکی از این دو می توانید مطلبی که با عنوان ” مقایسه یو پی وی سی با آلومینیوم برای درب و پنجره ” منتشر شده است را مطالعه کنید.
پنجره های خاص و سفارشی می توانند طراحی آشپزخانه شما را کاملاً زیر و رو کنند. هرچند به دلیل خاص بودن و استفاده از یراق الات مخصوص طبیعتا هزینه بیشتری برایتان خواهند داشت و نصب آن ها نیز به تخصص و زمان بیشتری نیاز دارد. پس به این فکر کنید که آیا واقعاً ارزش صرف این قیمت و زمان را دارند؟

مشاوره و قیمت ساعت ۸ الی ۱۸