مقالات
بخار زدگی شیشه پنجره دو جداره

بخار بین شیشه دو جداره و از بین بردن آن

علت ایجاد بخار و قطرات آب (میعان) در بین شیشه های دو جداره و نحوه جلوگیری از ایجاد آن

در سال های اخیر استفاده از شیشه های دو جداره در ساختمان های مختلف مرسوم شده است. در واقع این نوع شیشه ها به دلیل اینکه یکی از عناصر اصلی سیستم های عایق صوتی و گرمایشی/سرمایشی ساختمان محسوب می شوند، حائز اهمیت هستند.

یکی از مشکلاتی که افرادی که در ساختمان های خود با شیشه های دو جداره سروکار دارند با آن مواجه می شوند، به وجود آمدن بخار یا قطرات آب ناشی از میعان آن (تبدیل بخار به آب) در بین شیشه هاست که برطرف کردن آن هم به این آسانی ها نیست!

در ادامه این مطلب درباره اینکه چرا بین شیشه های پنجره دو جداره بخار/قطرات آب ایجاد می شود و  همچنین روش های جلوگیری و مقابله با به وجود آمدن این مشکل صحبت می کنیم.

بخار زدگی شیشه دو جداره

پنجره های دو جداره دارای یک لایه گاز (معمولاً آرگون) در بین دو شیشه هستند که به عنوان عایق عمل می کند. اگر به هر دلیلی مهر و موم پنجره دو جداره شکسته شده باشد (یا از اول پنجره به درستی نصب نشده باشد)، هنگامی که در هوای اطراف پنجره رطوبتی باشد، بخار به مابین دو شیشه نفوذ می کند و باعث ایجاد مه یا قطرات آب (ناشی از میعان بخار)  در بین دو شیشه خواهد شد.

متأسفانه، اگر در مکانی زندگی می کنید که دارای آب و هوایی با زمستان های مرطوب و سطح رطوبت بالا هستید، بوجود آمدن این بخارها تا حدی اجتناب ناپذیر است. در این نوع آب و هوا معمولا به محض رسیدن پاییز و شروع کاهش دما، بخاری در بین شیشه های دو جداره بوجود می آید. البته نگران نباشید این اتفاق برای تمام پنجره های دو جداره رخ نمی دهد.

در صورتی که با این مشکل مواجه شدید بهتر است برای رفع آن اقدام کنید زیرا علاوه بر اینکه زیبایی پنجره ها مخدوش می شود، ممکن است در طولانی مدت به فریم های پنجره  نیز آسیب وارد شود و یا حتی بین شیشه ها هاگ (جلبک یا قارچ) رشد کند!

اولین قدم برای جلوگیری از بروز مجدد مشکل این است که اطمینان حاصل کنید فقط از شیشه های دوجداره تضمین شده با کیفیت استفاده می کنید. پارس آلومینویم تضمین می کنیم که پنجره دو جداره باکیفیت را برای شما ساخته و نصب می کنیم.

هدف این مقاله پرداختن به دلایل اصلی بو جود آمدن این بخارها و توضیح راه حل هایی است که می تواند در جلوگیری و یا ریشه کن کردن آن  به شما کمک کند.

بخار بین شیشه دو جداره

بخار بین شیشه دو جداره

چرا بین شیشه دو جداره بخار / قطرات آب بوجود می آید؟

قبل از هرچیزی باید به این نکته اشاره کرد که اگر فقط چندماه از نصب شیشه دوجداره تان می گذرد و با این مشکل مواجه شدید، مطمئنا پنجره دو جداره شما با کیفیت پایینی ساخته شده و بصورت استاندارد نصب نشده است. وجود بخار بین دو شیشه نمایانگر این است که پنجره دوجداره شما به خوبی عایق بندی نشده است.

اما بطور کلی عواملی مانند موارد زیر می توانند دلایل بروز بخار بین دو شیشه در پنجره دوجداره باشند:

خورده شدن لاستیک های درزگیر به مرور زمان به دلیل استفاده از مواد شوینده شیمیایی
ترک خوردن و شکستگی شیشه
کیفیت ضعیف شیشه ها
عدم وجود راه تخلیه آب در پروفیل : اگر این راه آب بسیار کوچک تعبیه نشده باشد، با مرور زمان آب زیر شیشه جمع می شود و باعث از بین رفتن چسب؛ نفوذ آب و در نهایت عرق کردن شیشه دوجداره می شود.
موجود نبودن ماده خشک کن در داخل اسپیسر

چرا با گذشت زمان بین شیشه پنجره دوجداره بخار ایجاد می شود؟

به ساختار پنجره دو جداره دقت کنید: بین دو شیشه هوا یا گاز تزریق می کنند و بقدری شیشه ها و درزها را با لاستیک های عایق بندی و چسب مهروموم می کنند تا این گاز برای طول عمر مشخصی در فضای بین دو شیشه محبوس باقی بماند. با افزایش و کاهش دما در خانه و فضای خارجی، گاز داخل شیشه ها منبسط  و منقبض می شود. این روند انبساط و انقباض به درزگیرها فشار می آورد. با گذشت زمان این فرسودگی باعث می شود که درزگیرهایِ عایق از شیشه ها جدا شود. هنگامی که مهر و موم شکسته شد ، انبساط و انقباض گاز محبوس بین شیشه های پنجره دو جداره منجر به نفوذ رطوبت می شود. این رطوبت با گرم شدن تبخیر می شود و سپس روی شیشه سرد به قطرات آب تبدیل می شود.

برطرف کردن بخار بین شیشه دو جداره

برطرف کردن بخار بین شیشه دو جداره

چگونه بخار / قطرات آب بین شیشه دوجداره را برطرف کنیم؟

در بیشتر موارد، این فرایند شامل سوراخکاری در میله اسپیسر (spacer) یا واحد شیشه است. سپس یک ماده خشک کننده یا ماده خشک کننده مخصوص، پمپاژ یا تزریق می شود تا هوا خشک شود یا میعانات (قطرات آب و بخار) داخل آن دفع شود.

شما باید به متخصصینی ساخت و نصب درب و پنجره های آلومینیومی مراجعه کنید تا پس از انجام بررسی هی دقیق و علت یابی، به تعمیر یا بازسازی پنجره دو جداره بپردازند.

می توان مشکل بخار زدگی پنجره دو جداره مه آلود را با ایجاد دو سوراخ بسیار کوچک در صفحه بیرونی شیشه برطرف کرد. با برخورد آفتاب به پنجره ، رطوبت و تراکم حبس شده آزاد می شود. سپس چسب پلاستیکی کوچک را در سوراخ ها بچسبانید تا از ورود رطوبت بیشتر به پنجره جلوگیری کنید.

بخار روی سطح داخلی یا خارجی شیشه دو جداره

علت بخار زدگی شیشه دو جداره در سطح شیشه خارجی / داخلی چیست؟

بخار زدگی شیشه دو جداره در سمت بیرون :

تبریک می گویم، شما دارای پنجره دو جداره با کیفیت بالا هستید. شما از طریق پنجره های خود گرمای کمی را از دست می دهید به طوری که قسمت بیرونی پنجره به اندازه کافی سرد می شود تا میعان (قطرات آب ناشی از بخار) روی آن ایجاد شود. این معمولاً در اوایل صبح اتفاق می افتد و با طلوع خورشید ناپدید می شود.
البته اگر روی شیشه های شما بخاری ایجاد نمی شود، نگران نباشید، این به معنی کیفیت پایین شیشه های دو جداره شما نیست.

بخار زدگی شیشه دو جداره در سمت داخلی :

این مورد نیز بسیار رایج است و حتی در بهترین شیشه های دو جداره نیز می تواند اتفاق بیافتد. تراکم بخار آب (یا مرطوب بودن هوا) در داخل ساختمان، رایج ترین علت برای این اتفاق است. همانطور که می دانید این بخار ها در هوای بسیار سرد بیشتر دیده می شوند  و دلیلش نیز بسیار ساده است، هوای بیرون شیشه دو جداره سردتر از هوای داخل است و برخورد بخار به سطح سرد باعث می شود تا بخار به قطرات آب تبدیل شوند (میعان). برای برطرف نمودن این مشکل ممکن است لازم باشد تهویه خانه خود را بهبود ببخشید. هر چند این موارد ممکن است به علت نصب نامناسب پنجره های دو جداره نیز باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و قیمت ساعت ۸ الی ۱۸