همه چیز درباره پنجره ثابت ( Picture Windows )

پنجره ثابت چیست ؟

پنجره ثابت دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد: پنجره ای که باز نمی شود! دریچه ای ( معمولا شیشه ای ) که تصویری بدون مانع از محیط بیرونی شما ایجاد می کند.
همانطور که از نام آن ها پیداست، پنجره های ثابت قسمت بازشو ندارند، این پنجره ها معمولا بصورت دو جداره (ترمال بریک) ساخته می شوند و برای مکان هایی کاربرد دارند که به باز و بسته شدن پنجره نیازی نیست.

در ادامه این مطلب با انواع این درب ها که با نام پنجره ثابت (fixed Window) نیز شناخته می شوند، آشنا می شویم.

این پنجره ها نیز مانند دیگر انواع پنجره ها، مزایا و معایب را برای صاحبان خانه بهمراه دارند. در ادامه بطور دقیق تری آن ها را بررسی می کنیم تا در تصمیم گیری بتوانید بهتر عمل کنید.

picture window

چرا از پنجره ثابت استفاده کنیم؟

هرچند پنجره های ثابت باز نمی شوند اما این پنجره ها نور زیادی را به فضای داخل وارد می کنند و منظره ای از محیط خارج را به نمایش می گذارند.
یک پنجره تصویری راه عالی برای آوردن فضای باز به داخل است، زیرا حس بودن در داخل منظره را به شما القا می کند.

بیشتر بخوانید : آشنایی با انواع درب و پنجره آلومینیومی

پنجره ثابت دوجداره یا همان پنجره تصویری ( Picture Windows ) :

پنجره های تصویری پنجره هایی هستند که باز نمی شوند. آنها معمولاً در مکان های صعب العبور برای ورود نور نصب می شوند. برای مناظر بدون مانع که در آن تهویه یک نگرانی نیست، پنجره های تصویری/ثابت ایده آل هستند. پنجره های تصویری فضایی پرتره مانند روی دیوارها ایجاد می کنند – از این رو به آن ها پنجره های تصویری نیز می گویند. پنجره های تصویری نیز یک انتخاب محبوب برای ورود نور طبیعی بدون ورود هوای سرد/گرم در مناطقی از اتاق هستند که ممکن است بیشتر مستعد وزش باد باشند.
در پنجره های تصویری، شیشه های عایق گزینه ای عالی برای عملکرد بیشتر و افزایش راحتی در خانه است. همانطور که می دانید شیشه عایق ترکیبی، از دو یا چند صفحه شیشه ای ساخته شده است که بین آنها فضای هوایی بسته شده است. در شیشه های دو جداره ترمال بریک، برای بهبود عملکرد حرارتی و صرفه جویی در انرژی، فضای بین شیشه ها را با گازهای بی اثر اختیاری، مانند آرگون پر می کنند.

بیشتر بخوانید : ترمال بریک چیست؟

پنجره ثابت برای خانه ای با مماری مدرن مناسب است یا خانه ای با معماری سنتی؟

در یک پاسخ صریح و کوتاه باید گفت برای هر دو!
از آن جایی که این نوع پنجره ها را می توان در اشکال و ابعاد مختلف و همچنین در ترکیب با سایر انواع درب و پنجره های بازشو استفاده کرد، برای هر سبکی از معماری می توانند کاربرد داشته باشند.
در خانه هایی با سبک معماری سنتی می توان از این سبک پنجره ها با فریم های چهارخانه، فریم بالایی گنبدی شکل و حتی شیشه های رنگی یا فریم هایی با رنگ چوب استفاده نمود. قطعا نمونه هایی از این پنجره ها را در خانه هایی که اکنون دیگر بعنوان آثار باستانی قابل بازدید هستند مشاهده کرده اید.
اگر برای ساختمان خود سبک معماری مدرن را انتخاب نموده اید، می توانید از پنجره ثابتی استفاده کنید که با یک قاب باریک طراحی شده است و دارای یک ناحیه شیشه ای قابل مشاهده گسترده است. در سال های اخیر استفاده از فریم های باریک با رنگ مشکی یا فریم های بسیار باریک و مخفی برای ساخت این نوع از پنجره ها بسیار رایج شده است.

پنجره های ثابت برای راه پله و ورودی

مزایا و معایب پنجره های ثابت :

پنجره های ثابت چه مزیت هایی دارند؟

– ایجاد نمایی فوق العاده از منظره بیرونی :

پنجره های ثابت می توانند تصویری بی نظیر از فضای خارج ساختمان را به ارمغان آورند.

– قابل استفاده برای هر نوع ساختمان فارق از کاربرد بنا (تجاری / مسکونی) :

پنجره های ثابت یکی از بهترین نوع پنجره ها هستند که در اکثر ساختمان ها کاربرد دارند.

– فراهم نمودن نور طبیعی فراوان:

از یک پنجره ثابت، نور فراوانی وارد می شود و این باعث شده تا در هر جایی که به نور طبیعی بیشتری نیاز دارید -مانند راه پله های تنگ- از این نوع پنجره استفاده کنید.

– عدم ورود هوای سرد/گرم به فضای داخل:

با نصب این  پنجره ها بهمراه شیشه های دو جداره، دیگر لازم نیست نگران ورود هوای سرد / گرم به داخل خانه باشید زیرا حتی قابل باز شدن هم نیستند!

– قابل نصب در ابعاد و اشکال مختلف :

پنجره های ثابت را می توان در اشکال و اندازه های مختلفی نصب کرد.

پنجره های ثابت چه معایبی دارند؟

– هیچ نقشی در تهویه هوا ندارند:

از آنجایی که این پنجره ها باز نمی شوند، نمی توان از آن ها توقع داشت که در تهویه و تعویض هوای داخل و خارج ساختمان نقشی داشته باشند.
در واقع بزرگترین عیب پنجره های ثابت، عدم تهویه هواست که به دلیل بازنشدن آن ها رخ می دهد.

– تمیز کردن آن ها دشوار است:

از آن جایی که پنجره ها قسمت بازشو ندارند، تمیز کردن قسمت خارجی آن ها چالش برانگیز است. در واقع نمای بیرونی شیشه را فقط از بیرون می توان تمیز کرد.

آیا استفاده از پنجره ثابت ایده خوبی است؟

در یک کلام باید گفت این یک راه عالی برای نشان دادن منظره یا مناظر فضای باز است. این سبک از پنجره ها نور طبیعی زیادی را وارد می کنند و اتاق شما را روشن تر و جذاب تر نشان می دهند. پنجره های تصویری همچنین جذابیت و زیبایی ساختمان شما را افزایش می دهند، به خصوص اگر بصورت ترکیبی با با پنجره های دیگر استفاده شوند.

پنجره ثابت در پذیرایی

پنجره ثابت برای چه مکان هایی مناسب است ؟

از آن جایی که پنجره های ثابت در اندازه ها و اشکال مختلفی ساخته و نصب می شوند، مکان های مختلفی نیز وجود دارد که می توانید آن ها را قرار دهید. این واقعاً به خانه، نمای شما و پنجره های فعلی شما بستگی دارد. حتی می توانید این پنجره ها را بصورت ترکیبی و در کنار دیگر انواع پنجره ها نصب نمود.
با این اوصاف، چند ناحیه وجود دارد که در آن پنجره های ثابت بهترین عملکرد را دارند.

– نصب پنجره ثابت در آشپزخانه :

می توان از یک پنجره دو جداره عریض در روبروی سینک آشپزخانه نصب کرد. این کار واقعاً منظره آشپزخانه را بهبود می بخشد.
بیشتر بخوانید : انتخاب پنجره ممناسب برای آشپزخانه

– نصب پنجره ثابت در اتاق نشیمن یا اتاق خواب:

می توانید این نوع از پنچره ها را در اتاق نشیمن یا اتاق خواب اصلی نصب کنید تا نور و دید شما را افزایش دهد.

– نصب پنجره ثابت در راهرو و راه پله ها:

از آن جایی که این نوع از پنجره ها نور زیادی را به داخل ساختمان هدایت می کنند، می توان از آن ها برای افزایش میزان روشنایی فضاهای تنگ و تاریک مانند راهروهای تاریک و یا راه پله ها استفاده کرد.

قیمت پنجره ثابت آلومینیومی چقدر است؟

همانطور که گفته شد این پنجره ها در اشکال و ابعاد مختلفی و همچنین بصورت شیشه دوجداره ترمال بریک و با ساده قابل طراحی و نصب است. علاوه براین عواملی مانند جنس متریال انتخابی و همچنین نوع و کیفیت پروفیل و یراق آلاتی که انتخاب می کنید بر قیمت پنجره ثابت آلومینیومی تاثیر می گذارد.
تنها کافیست با همکاران ما در گروه پارس آلومینیوم تماس بگیرید تا با توجه به موارد گفته شده، متوجه شوید برای ساخت و نصب پنجره ثابت آلومینیومی چه بودجه ای نیاز دارید.

مشاوره و قیمت ساعت ۸ الی ۱۸