مقایسه درهای پیوت و درهای لولایی

مقایسه درهای پیوت و درهای لولایی: کدام یک برای خانه شما مناسب است ؟

انواع مختلفی از درها وجود دارد که می توانید از بین آنها آنچه متناسب با بودجه و نیازهای شماست را برای خانه، ویلا یا دفترکار خود انتخاب کنید. برخی از درها تاب می‌خورند، سر می‌خورند (درب های کشویی)، تا می‌شوند (درب های تاشو) یا می‌چرخند. در این مقاله، تفاوت بین دو درب که هر دو به سبک چرخشی باز می شوند را توضیح خواهیم داد: درب های لولایی (همان درب های لوللایی سنتی) و درب های محوری ( یا همان در پیوت ).
ما در گروه پارس آلومینیوم تلاش نموده ایم تا درباره انواع درب و پنجره ها و همچنین معایب/مزیت ها و کاربردهای آن ها مطالب مفیدی را برای شما فراهم کنیم. این بار نیز قطعا پس از مطالعه این مطلب، در مورد اینکه کدام در برای خانه شما بهتر است، ایده بهتری خواهید داشت.

این درب ها نیز مانند دیگر انواع درب ها، مزایا و معایب را برای صاحبان خانه بهمراه دارند. در ادامه به تعدادی از سوالات شما در این باره پاسخ می دهیم تا در تصمیم گیری بتوانید بهتر عمل کنید.

درب پیوت

تاریخچه مختصر وجود درب ها :

قدیمی ترین مستنداتی که درباره درب ها وجود دارد، به ما می گوید که استفاد از درها به دوران باستان بازمی گردد. برخی از این درهای باستانی در کشورهایی نظیر مصر، یونان، روم و سوریه وجود مورد استفاده قرار می گرفته اند. این درها دارای محورهایی بودند که برای بازشدن حول آن می چرخیدند (در واقع نوعی در محوری). هرچند می توان گفن قبل از بوجود آمدن درهای محوری، احتمالا سازه‌ها از صفحات سنگی بعنوان درب استفاده می کرده اند تا در صورت لزوم گذرگاه ورودی را مسدود کنند.

درب ها چه در گذشته و چه در زمان حال، بعنوان مکانیسمی عمل می کنند که ورود به فضایی را که اغلب قرار است یک حریم خصوصی باشد را اجازه می‌ دهد و یا راه ورودی آن را مسدود می کند. در واقع می توان گفت نصب درب ها به ایجاد مالکیت برای یک فضا کمک می کند. علاوه براین، درها تهویه فضای داخلی و همچنین به نوعی عایق کردن ساختمان را برعهده دارند.

بیشتر بخوانید : آشنایی با انواع درب و پنجره آلومینیومی

درب لولایی سنتی

تفاوت بین درب لولایی و درب محوری چیست؟

بررسی درب لولایی

لولا چیست؟

درب های لولایی درب هایی هستند که با سخت افزار لولا کار می کنند. و اما لولا چیست؟ لولا مکانیزمی است که دو جسم جامد را به هم متصل نموده و امکان چرخش بین آنها را فراهم می کند. لولاها بر روی یک محور ثابت (مشابه عملکرد مفصل آرنج شما) عمل می کنند.

لولاها در کجا قرار می گیرند؟

لولاها در کنار پانل درب قرار می گیرند. می توان گفت لولا دارای دو قسمت برگ مانند (یا مستطیلی) هستند که در مرکز لولا به هم متصل می شوند و تا زاویه ای مشخص در حول این مرکز می چرخند. این دوقسمت یکی به پانل بازشونده درب و دیگری به چارچوب محکم می شوند.

درب من به چند لولا نیاز دارد؟

تعداد لولای درب شما به اندازه و وزن درب بستگی دارد. این عوامل همچنین تعیین می کنند که کدام نوع لولا و سخت افزار برای درب شما بهترین است.
بعنوان مثال :
برای درب های با ارتفاع ۶۰ سانتی متر و یا کمتر به ۲ لولا نیاز دارید.
برای درب های با ارتفاع ۶۱ الی ۸۰ سانتی متر به ۳ لولا نیاز دارید.
برای درب های با ارتفاع ۸۱ الی ۹۷ سانتی متر به ۴ لولا نیاز دارید.
برای درب های با ارتفاع ۹۸ الی ۱۰۹ سانتی متر به ۵ لولا نیاز دارید.
برای درب های با ارتفاع بیشتر از ۱۰۹ سانتی متر به ۶ لولا نیاز دارید.

در چه مکان هایی بهتر است از درب های لولایی استفاده کرد؟

به جرات می توان گفت درب های لولایی، درب های استانداردی هستند که در هر مکانی قابل استفاده هستند. تنها چیزی که درباره آن ها باید در نظر داشته باشید؛ اندازه و وزن درب و نوع لولاها و سخت افزاری است که درب برای داشتن عملکرد خوب به آنها نیاز دارد.

مزایای انتخاب درب های لولایی چیست؟

معمولاً اولین گزینه ای که مردم هنگام خرید درب های جدید یا هنگام تعویض درب های قدیمی، در نظر می گیرند، درب های لولایی هستند.
این درب ها، بسته به سازنده و جایی که می‌خواهید درب را نصب کنید، در اندازه‌های مختلفی در دسترس هستند و می‌توانند دارای چهارچوب یا بدون چهارچوب باشند.
درهای لولایی می توانند به سمت داخل، خارج یا هر دو باز شوند و می توانند برای استفاده داخلی یا خارجی باشند.

عیب درب لولایی چیست؟

در پاسخ به این سوال که آیا درهای لولایی مشکلی دارند، باید گفت درهای لولایی برای حفظ عملکرد بهینه، نیاز به تعمیر و نگهداری دارند.
یکی از مشکلات رایج در درب های لولایی این است که به مرور زمان، نیروی جاذبه و استفاده از درب، باعث می شود درب به سمت پایین کشیده شود و این می تواند باعث شل شدن لولای بالایی شود. علاوه بر این، افتادگی در می تواند باعث خراشیدگی گوشه پایین درب روی زمین شده و به درب آسیب وارد کند.

نمونه درب پیوت محوری

بررسی در پیوت (درب محوری):

پیوت چیست؟

پیوت یا محور یک نقطه مرکزی است که درب روی آن می چرخد. درب پیوت با درب استاندارد متفاوت است زیرا درب توسط لولاهای کناری مهار نمی شود بلکه بر روی یک نقطه مرکزی که محور یا پیوت نامیده می شود، حرکت می کند.

در درب پیوت ، محورها در کجا قرار می گیرند؟

در یک فاصله مشخص از لبه ها یا چارچوب، دو پیوت در بالا و پایین درب قرار می گیرند.

درب پیوت من به چند محور نیاز دارد؟

یک درب پیوت تنها با دو محور که هر دو در یک امتداد، یکی در بالا و دیگری در پایین نصب می شوند ، کار کند. بیشتر از این تعداد، کارکرد درب را مختل می‌کند و اگر تنها از یک محور بخواهید استفاده کنید باید گفت درب ناامن می‌ شود، به همین دلیل، باید از دو محور استفاده کنید.

درب پیوت برای کجا مناسب است؟

درهای پیوت در سال های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده اند زیرا به خانه ها ظاهری مدرن و زیبا می دهند و احساس منحصر به فرد بودن را القا می کنند. درب‌های محوری به عنوان درب ورودی جلو و درب پاسیو عالی به نظر می‌رسند.

بیشتر بخوانید : انتخاب درب پاسیو و بالکن
بیشتر بخوانید : راهنمای انتخاب درب ورودی مناسب

مهمترین مزیت درب پیوت چیست؟

درب های پیوت فواید زیادی دارند. علاوه بر ظاهری بدون درز که فضاهای داخلی و خارجی شما را با هم ترکیب می کند، درب های محوری در اندازه های بزرگتر از درب های سنتی موجود هستند که می توانند دهانه های وسیعی را ایجاد کنند. همچنین می‌توان سخت‌افزار درب را به گونه ای تنظیم کرد تا بر سرعت حرکت و باز/بسته شدن درب تأثیر بگذارد و عملکرد روانی را برای آن تضمین نمود.

عیب درب پیوت چیست؟

اگر بخواهیم به دو مورد از معایب مرتبط با درب های پیوت اشاره کنیم باید تاب خوردگی و هزینه آن را نام ببریم. تاب خوردگی در درب های محوری اتفاق می افتد زیرا آنها توسط لولاهایی که تمایل به تثبیت درب دارند مهار نمی شوند. به خاطر داشته باشید که جنس درب در تاب خوردگی نقش دارد، این موضوع بیشار مربوط به درهای پیوت چوبی است.
قیمت درب ها همیشه متفاوت است زیرا عوامل زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند، اما تخمین ها نشان می دهد که قیمت درب های محوری ۳۰ تا ۵۰ درصد بیشتر از سایر درب های ورودی استاندارد است.

درب محوری یا درب لولایی؟

قبل از تصمیم گیری باید در نظر بگیرید که این درب کجا نصب می شود؟ درب داخلی است یا درب خارجی؟ اگر درب بیرونی باشد، درب ورودی است یا درب پاسیو؟ آیا به دنبال عملکرد راحت تر هستید یا سبکی جدید تر هستید؟
صادقانه بگویم، هر دو درب می توانند برای همه این موارد مناسب باشند، اما اگر به دنبال یک درب خاص و مدرن برای خانه خود هستید، درب محوری همان درب است که برایتان مناسب است. اگر هزینه نگران کننده است، درب لولایی سنتی تری را انتخاب کنید.
بطور کلی در مورد هر دو درب یابد گفت گزینه های زیادی برای سفارشی سازی وجود دارد که نیازها و خواسته های شما را نیز برآورده می کند.
در نهایت می توان گفت که درب های محوری مدرن بودن و خاص بودن را برای خانه به ارمغان می آورند و این درب لولایی است که باعث می شود خانه های ما کلاسیک و استاندارد بنظر برسند.

مشاوره و قیمت ساعت ۸ الی ۱۸